COP27 to konferencja, podczas której światowi przywódcy spotykają się na dwutygodniowe negocjacje klimatyczne, podczas których narody walczą o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w obliczu światowego kryzysu energetycznego, wojny w Europie i rosnącej inflacji. Oznacza konferencję stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, UNFCCC .
W czerwcu 1992 r. podczas Szczytu Ziemi, który odbył się w Rio de Janeiro w Brazylii, 154 kraje podpisały po raz pierwszy umowę UNFCCC. Celem tego szczytu było zrównoważenie stężeń gazów cieplarnianych w atmosferze i kontrola dystrybucji paliw globalnego ocieplenia.
W zeszłym roku odbyło się ono w Glasgow w Szkocji, a w tym roku w Szarm el-Szejk w Egipcie będzie to 27. spotkanie.
Głównym celem tej konferencji jest poszukiwanie rozwiązań dla rosnących globalnych temperatur i zmian klimatycznych. Światowi przywódcy mają nadzieję, że ich głos zostanie usłyszany i opracują kompleksowy plan osiągnięcia celów porozumienia paryskiego z 2015 r. i zapobieżenia globalnej katastrofie klimatycznej, przed którą stoi nasza planeta. Bogate kraje starają się pomóc krajom rozwijającym się w zakresie paliw kopalnych i przejścia na energię odnawialną, nadrabiając straty we wzroście gospodarczym spowodowane pogarszającymi się powodziami, burzami i falami upałów. Oczekuje się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 35 000 delegatów.
Innym celem Cop27 jest wzmocnienie zerowej emisji dwutlenku węgla netto, zobowiązań finansowych rządów, warunków pracy oraz ochrony społeczności i siedlisk przyrodniczych znajdujących się na czele ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych globalnym ociepleniem.
Niedawne klęski żywiołowe, takie jak susza, intensywne upały, huragany i gwałtowne powodzie, które tego lata nawiedziły Amerykę Północną, Europę i Azję, skłoniły narody do podkreślenia potrzeby globalnej jedności i działania.
W ramach Cop27 wyróżnia się kilka specjalnych dni:
11 listopada Dzień Dekarbonizacji
Od czasu przyjęcia Porozumienia paryskiego firmy i branże mają plany i polityki mające na celu zmniejszenie swojego śladu węglowego i przejście na dekarbonizację.
Tego dnia omówione zostaną kwestie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi, niedoboru wody, suszy, wpływu klimatu na zasoby wodne, zrównoważonego rozwoju i systemów ostrzegania.
15 listopada Dzień Energii
Koncentrować się będzie na energii odnawialnej, zielonej energii, transformacji energetycznej, efektywności energetycznej i sposobach zarządzania przewidywaną globalną transformacją energetyczną.
Szczyt ten ma na celu sprawdzenie, czy organizacja międzynarodowa może rozwiązać narastający światowy kryzys. Dziś, w Dniu Dekarbonizacji, rozpocznij swoją bezemisyjną przyszłość kupując produkty Tesup!