horizontal and vertical wind turbines

Który jest dla Ciebie lepszy – turbina pionowa czy pozioma? Poznaj nasze produkty!

Dziś porozmawiamy o tym, jaki typ turbiny wiatrowej wybrać i dlaczego.
Na początek upewnijmy się, że wiesz, czym jest turbina wiatrowa i jak działa.
Turbina wiatrowa to maszyna wytwarzająca energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii kinetycznej wiatru. Turbinę wiatrową tworzą dwie lub trzy łopaty wirnika zamontowane na wirniku. Wirnik zaczyna się obracać, gdy na łopaty działają siły nośne i opór wiatru. Z wirnikiem połączony jest wał główny, a na drugim końcu wał jest połączony z generatorem elektrycznym. Gdy generator zasilany jest przez turbinę wiatrową, wytwarzana jest energia elektryczna.
Ze względu na obrót tej osi istnieją dwa główne typy turbin wiatrowych: poziome i pionowe.
Poziome turbiny wiatrowe:
Jest to rodzaj turbiny wiatrowej, w której oś jej obrotu jest równoległa do przepływu strugi powietrza. Jest to najbardziej wydajny typ turbiny wiatrowej i najczęściej stosowany na świecie. Turbina o osi poziomej wykorzystywana jest głównie do wytwarzania energii elektrycznej do celów komercyjnych w różnych częściach świata.
W przypadku turbiny wiatrowej o osi poziomej oś obrotu turbiny jest równoległa do strumienia wiatru. W turbinie wiatrowej o osi poziomej generator elektryczny jest zainstalowany na szczycie wieży. Turbina wiatrowa o osi poziomej wymaga dużej przestrzeni do pracy łopaty. Praca turbiny wiatrowej o osi poziomej uzależniona jest od kierunku wiatru. Wysokość turbiny wiatrowej o osi poziomej od podłoża jest duża.
Pionowe turbiny wiatrowe:
Oś obrotu turbin wiatrowych o osi pionowej jest pionowa lub prostopadła do podłoża. W przypadku turbin o osi pionowej wiatr może wiać we wszystkich kierunkach. Ze względu na możliwości adaptacji, turbiny wiatrowe o osi pionowej są uważane za najlepszy wybór w przypadku instalacji, w których wiatr jest nierównomierny lub gdzie turbiny nie można umieścić wystarczająco wysoko, aby czerpać korzyści ze stabilnego wiatru ze względu na przepisy rządowe. W turbinie wiatrowej o osi pionowej generator jest instalowany na ziemi. Turbina wiatrowa o osi pionowej wymaga niewielkiej przestrzeni do pracy łopaty. Praca turbiny wiatrowej o osi pionowej jest niezależna od kierunku wiatru.
Obydwa mają swoje zalety, a celem tego artykułu jest pomoc w wyborze odpowiedniego systemu dla Twojej aplikacji.
Kiedy porównujemy je pod względem złożoności mechanicznej i naprężeń, turbiny o osi poziomej są mechanicznie bardziej złożone niż konstrukcje pionowe, ponieważ wymagają mechanizmu odchylenia, aby dostosować się do zmian kierunku wiatru. Jeśli chodzi o odpowiednią lokalizację, wysokie wieże i długie łopaty poziomych turbin działają tylko na otwartych przestrzeniach. Turbiny pionowe są na ogół znacznie bardziej kompaktowe i stwarzają mniej ograniczeń w przypadku montażu na dachach budynków i innych obszarach miejskich. Niewielka wysokość jednostki pionowej sprawia, że ​​nadaje się ona również do stosowania w wietrznych obszarach pomiędzy budynkami i na wzgórzach.
Pionowe turbiny wiatrowe Tesup Magnum 5 i Master X są większe i mają dłuższe łopaty wirnika. Mają wyższą wydajność i częściej działają przy wyższych prędkościach wiatru. Lepiej przekształcają energię wiatru w użyteczny ruch mechaniczny, ponieważ ich łopaty są ustawione prostopadle do kierunku wiatru, dzięki czemu energia może być generowana przez cały czas obrotu.
Turbiny wiatrowe Tesup ATLAS są mniejsze i bardziej kompaktowe w porównaniu do naszych poziomych turbin wiatrowych. Idealnie nadają się do środowisk miejskich, są łatwiejsze w montażu i wymagają mniej miejsca. Nie muszą też być zwrócone w odpowiednim kierunku wiatru. W układzie pionowym powietrze napływające z dowolnego kierunku może obracać łopatki. Lepiej radzą sobie również z turbulentnymi wiatrami niż poziome turbiny wiatrowe. Obydwa modele ATLAS wychwytują wiatr z dowolnego kierunku i są popularnym wyborem w środowiskach miejskich. Można je również łączyć z panelami fotowoltaicznymi w układach hybrydowych i charakteryzują się niskim poziomem hałasu podczas pracy.
Niezależnie od tego, czy są poziome, czy pionowe, wszystkie są w stanie zaspokoić codzienne potrzeby elektryczne gospodarstwa domowego. Wybór pomiędzy poziomymi i pionowymi turbinami wiatrowymi zależy od konkretnego zastosowania i warunków wiatrowych w Twojej lokalizacji. Jeśli dostępny jest silny i stały wiatr, Magnum 5 lub Master X będą bardziej wydajne. Jeśli jednak Twoja przestrzeń jest ograniczona, a wiatr słabszy i bardziej burzliwy, lepszym rozwiązaniem będą nasze modele ATLAS.
Mamy nadzieję, że ten blog pomoże Ci zdecydować, jaki typ turbiny wiatrowej powinieneś preferować. Możesz skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji!