sustainability and Julia Hailes

Spostrzeżenia na temat zrównoważonego rozwoju autorstwa znanej brytyjskiej autorki i ekolog Julii Hailes

Dziś w naszym kąciku blogowym mamy bardzo ważnego gościa - Julię Hailes. Jest znaną brytyjską autorką i działaczką na rzecz ochrony środowiska. Jest autorką lub współautorką 9 książek, w tym słynnego „Przewodnika ekologicznego konsumenta”, który sprzedał się w ponad 1 milionie egzemplarzy. Wygłasza przemówienia podczas wielu różnych wydarzeń i kampanii mających na celu podnoszenie świadomości na temat kwestii środowiskowych. Przeprowadziliśmy z nią bardzo miły wywiad na temat jej początku kariery, działań i projektów związanych z czystą energią, tego, jak trafiła na TESUP i jak możemy z nią współpracować. Zaczynajmy!

Cześć Julia, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy przeprowadzić z Tobą ten wywiad. Dziękujemy, że do nas dołączyłeś. Zacznijmy od naszego pierwszego pytania: jesteśmy ciekawi, jak zacząłeś swoją karierę w branży ochrony środowiska. Co skłoniło Cię do podążania w tym kierunku i jak zaczęła się Twoja podróż?

Był taki kluczowy moment, który uświadomił mi, że naprawdę muszę coś zrobić. Na początku lat 80. pojechałem do Ameryki Południowej i znalazłem się na zachodzie Brazylii, w Mato Grosso. To cudowna część świata z lasami i terenami podmokłymi, w której żyje dzika przyroda.

Ale kiedy stałem i patrzyłem na rozciągające się w oddali lasy deszczowe, usłyszałem dźwięk pił łańcuchowych i zdałem sobie sprawę, że hiszpańska rodzina, u której mieszkałem, wycina las. To był dla mnie katalizator, który skłonił mnie do zostania ekologiem, a w szczególności pobudził moją misję ratowania lasów deszczowych.

To było na początku lat 80. – teraz mamy rok 2023 i nadal to robimy. Nawet podczas ostatniej podróży do Indonezji widziałem ludzi palących roślinność i łamało mi to serce. Zniszczenia są ogromne i mają ogromny wpływ na zmianę klimatu i różnorodność biologiczną.

To rzeczywiście przerażające i niezwykle ważne jest, aby mieć jak najwięcej zapalonych ekologów, jak to tylko możliwe, aby odwrócić bieg wydarzeń. W dzisiejszym świecie istnieje wiele znanych terminów, takich jak zrównoważony styl życia i bycie przyjaznym dla środowiska. Czy możesz własnymi słowami wyjaśnić, co oznacza zrównoważone życie i jak ludzie powinni postępować, aby prowadzić zrównoważony styl życia?

Dzisiaj zrównoważony rozwój stał się bardzo powszechnym słowem, ale kiedy w 1986 roku zaczynałem pracę jako ekolog, nie był on powszechnie rozumiany. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby móc żyć bez zużywania większej ilości zasobów, niż planeta jest w stanie wyprodukować i nadal będzie produkować w nieskończoność. Niestety, od dawna tego nie robiliśmy.

Musimy odłożyć rzeczy z powrotem. Dziś nie chodzi już tyle o zrównoważony rozwój, ale o regenerację – o to, jak możemy nie tylko przestać niszczyć to, co mamy, ale, co najważniejsze, przywrócić to, co straciliśmy.

Kiedy ludzie są pytani o to, jakie działania na rzecz ochrony środowiska podejmują, często wspominają o recyklingu. Jeśli jednak mamy rozwiązać problemy związane z naszym marnotrawnym społeczeństwem, musimy zmniejszyć ilość wytwarzanych przez nas odpadów, wykorzystywać produkty pochodzące z recyklingu, zastępować produkty usługami i robić wiele więcej. Często opisuje się to jako „gospodarkę o obiegu zamkniętym” polegającą na kopiowaniu natury tam, gdzie nie ma odpadów.

W pełni się z Tobą zgadzam, nie powinniśmy skupiać się tylko na zrównoważonym rozwoju, ale powinniśmy także skupić się na regeneracji. Czy możesz nam opowiedzieć o działaniach, które podejmujesz w domu?

Chciałbym wspomnieć o kilku rzeczach, z którymi możesz nie być zaznajomiony, zamiast o oczywistych rzeczach, które robi wiele innych osób.

Ale wcześniej należy zrozumieć, jak ważne jest to, co robimy, wysyłając sygnał do rządu i przedsiębiorstw na temat naszych priorytetów i tego, co chcemy zmienić. Była to bardzo kluczowa część naszego oryginalnego Przewodnika ekologicznego konsumenta – zjednoczenie opinii publicznej i nakłonienie jej do nakłonienia firm do zmiany tego, co robią. Pod tym względem był niesamowicie udany.

Kiedy w 1987 r. po raz pierwszy zadzwoniłem do supermarketów, aby zapytać o ich politykę proekologiczną, nie wiedzieli, o czym mówię. Zaledwie rok później, po opublikowaniu Zielonego przewodnika konsumenckiego, zadzwoniłem do nich ponownie, aby zapytać, co robią – i wszyscy zatrudnili kogoś, kto miałby przewodzić kwestiom zrównoważonego rozwoju. Wow. Był to wyraźny znak, że wiedzieli, że „ekologiczni konsumenci” to ich klienci i że ich słuchali.

OK, oto niektóre z rzeczy, które robię. Na początek stałem się bardzo aktywnym turystą. Nie mam czasu na całkowity relaks na wakacjach, ponieważ rzucam wyzwanie hotelom, co dzieje się z ich ściekami, co robią w zakresie ochrony środowiska lub gdzie wyrzucają śmieci.

Używam żarówek LED, poddaję recyklingowi wszystko, co mogę poddać recyklingowi i staram się wykorzystywać produkty pochodzące z recyklingu w miarę możliwości. Rozdaję wiele rzeczy na Facebooku Marketplace lub lokalnym sklepom charytatywnym. Za każdym razem, gdy coś wyrzucam, zawsze myślę o tym, jak ktoś inny mógłby to wykorzystać. Mamy samochód elektryczny i korzystamy z rowerów elektrycznych. Ponadto dajemy naszym zwierzętom karmę wyprodukowaną z owadów, która ma znacznie niższy ślad węglowy niż żywność na bazie mięsa.

Jest więc kilka rzeczy, które robimy jako rodzina, ale ostatnią, o której chciałbym porozmawiać, są inwestycje i datki na cele charytatywne. Mój najmłodszy syn przejął zarządzanie moją emeryturą, koncentrując się na tak zwanych inwestycjach ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie). Jeśli chodzi o działalność charytatywną, zgłosiłem się do projektu Global Returns Project, który jest doskonałą inicjatywą zachęcającą ludzi do przekazywania bardzo niewielkiego procentu swoich całkowitych inwestycji na rzecz „najlepszych w swojej klasie” organizacji klimatycznych. Szczególnie lubię wspierać firmę Client Earth, która wspiera prawników egzekwujących przepisy dotyczące ochrony środowiska i pomaga rządom w opracowywaniu skutecznych polityk środowiskowych.

Zapisałem się także do organizacji o nazwie „Daj tak, jak żyjesz”. Oznacza to, że w przypadku większości zakupów dokonywanych w Internecie mogę przekazać darowiznę na wybraną przeze mnie organizację charytatywną. Jest to jedna z tych rzeczy, która po skonfigurowaniu nie wymaga dalszych działań, ale stanowi uzupełnienie tego, co możesz wnieść. Myślę, że powinnam napisać bloga o różnych sposobach inwestowania lub przekazywania darowizn na rzecz planety. 🙂

Jesteś niesamowitą pionierką ochrony środowiska, Julia. Jest mnóstwo rzeczy, których wszyscy powinniśmy się od ciebie nauczyć. Opowiedziałeś nam o swoich działaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. A co z systemem energii odnawialnej w Twoim domu? Jaki jest jego obecny stan i jak chcielibyście go dalej rozwijać?

Prace budowlane w naszym domu w Dorset trwały dziewięć lat, co obejmowało całkowitą renowację niektórych starych budynków gospodarczych i utworzenie kompleksu. W tym celu zainstalowaliśmy 3 partie paneli słonecznych, powietrzną pompę ciepła i dwa różne typy termostatów.

Prawdziwym wyzwaniem związanym z technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii jest to, że stale się one udoskonalają i dość trudno jest określić, kiedy podjąć decyzję i je wdrożyć, ponieważ w przyszłym roku prawdopodobnie pojawią się nowe, które zapewnią większą moc mniejszym kosztem. Podjęliśmy jednak ryzyko i zainstalowaliśmy panele słoneczne o mocy 10 kW oraz powietrzną pompę ciepła do ogrzewania naszego nowego dużego budynku poprzez ogrzewanie podłogowe. Powietrzna pompa ciepła odniosła mieszany sukces, ponieważ nie została prawidłowo skonfigurowana i wciąż próbujemy to naprawić.

Kluczową częścią wyzwania związanego z tymi kwestiami jest zbudowanie prawdziwie zintegrowanego systemu. Mimo że mam dużą wiedzę na ten temat, wciąż mierzę się z wieloma wyzwaniami technicznymi. Różne firmy będą polecać swoje produkty, ale nie jest łatwo połączyć wszystkie komponenty i sprawić, by działały bezproblemowo. Nawet jeśli masz już zainstalowaną technologię, musisz podjąć decyzje dotyczące dostawcy energii, taryfy, z której chcesz korzystać, sposobu oszczędzania energii i tego, co możesz zrobić, aby uniknąć korzystania z energii elektrycznej w godzinach szczytu.

W naszej poprzedniej rozmowie wspomniałeś, że planujesz dalszą rozbudowę swojego systemu energetycznego i dodanie większej liczby paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Czy możesz nam powiedzieć coś więcej o swoim planie ekspansji?

Planujemy zainstalować więcej paneli słonecznych i turbinę wiatrową TESUP. Zawsze uważałem, że to wspaniały pomysł mieć małą turbinę wiatrową wirującą na dachu. Jednak poprzednie opcje, które rozważałem, nie były wykonalne i nie zapewniałyby wystarczającej mocy. Mam jednak wrażenie, że turbiny wiatrowe TESUP są inne, dlatego chciałbym spróbować i zobaczyć, jak to działa.

Jednocześnie planujemy również dodać więcej paneli słonecznych na naszym dachu, a także coś, co nazywa się „przełącznikiem”, aby móc wykorzystać część energii odnawialnej do podgrzewania wody za pomocą prądu, co oznacza, że ​​będziemy wtedy zużywając mniej oleju (posiadamy kocioł olejowy).

Kiedy instalowaliśmy panele słoneczne, zastanawialiśmy się nad możliwością zamontowania baterii do przechowywania, ale była ona bardzo droga i magazynowała stosunkowo mało energii. Nadal są drogie, ale myślę, że są znacznie wydajniejsze, więc to też mamy w planach.

Jeśli chodzi o turbiny wiatrowe, firma TESUP po raz pierwszy zwróciła się do mnie w sprawie turbin wiatrowych, więc sprawdziłam je i byłam pod wielkim wrażeniem prostoty ich projektów. Obecnie czekamy na uzyskanie pozwolenia od Rady na dodanie dodatkowych odnawialnych źródeł energii – mamy jednak nadzieję, że wkrótce je otrzymamy i będziemy kontynuować instalację zarówno turbiny wiatrowej TESUP, jak i dodatkowych paneli słonecznych.

Twój przypadek będzie dobrym przykładem dla każdego, kto chciałby zbudować domowy system energii odnawialnej. Gdy już zainstalujesz turbinę wiatrową TESUP i uruchomisz kolejną część systemu, z przyjemnością Cię odwiedzę, zobaczę Twój system hybrydowy na miejscu i będziemy mogli przeprowadzić z Tobą drugi wywiad.

Bardzo bym tego chciał. Chciałbym również skonfigurować dashboard. Chciałbym wejść na stronę internetową i zobaczyć wszystkie dane dotyczące naszego zużycia energii elektrycznej i ropy naftowej, a także tego, ile wytwarzamy z wiatru i słońca. Łącząc wszystkie informacje w jednym miejscu, będę w stanie uzyskać jasny obraz swojego śladu węglowego i opracować sposoby jego dalszej redukcji.

Pomoże mi to również zwiększyć świadomość na temat czystej energii i udzielić porad dotyczących najlepszego podejścia. Ważne jest również przekazywanie tego innym osobom ze względu na ich świadomość i zaangażowanie w ruch na rzecz czystej energii.

Zmieńmy trochę kierunek pozostając przy temacie energii odnawialnej. Wielka Brytania i niektóre kraje europejskie są dość zaawansowane pod względem zastosowań systemów energii odnawialnej i wyznaczają ambitne cele, aby jak najwcześniej wygenerować całą energię elektryczną z czystych źródeł energii. Z Twojego punktu widzenia, jakie rzeczy rządy robią dobrze, a co powinny zmienić lub ulepszyć?

Trwa wielka dyskusja na temat energetyki wiatrowej na lądzie. Przepisy rządowe niezwykle utrudniają instalowanie większej liczby lądowych turbin wiatrowych. Ponadto wiele osób było przeciwnych pomysłowi umieszczania turbin wiatrowych w pobliżu nich. Dobra wiadomość jest taka, że ​​to nastawienie zaczyna się zmieniać, gdy ludzie zdają sobie sprawę, że jest to rozwiązanie, które łatwo wygrać.

Inną kwestią jest to, że turbiny wiatrowe nie muszą być instalowane tylko w pięknych obszarach wiejskich – dlaczego nie umieścić ich wzdłuż poboczy naszych autostrad? Podobnie, jeśli spojrzeć na panele słoneczne, dlaczego polityka rządu nie zachęca wszystkich magazynów do instalowania paneli słonecznych na dachach?

W przeszłości pracowałem w bardzo dużej firmie, która posiadała wiele magazynów. Instalowali panele słoneczne na dachach, ale tylko tyle, aby zaspokoić własne potrzeby energetyczne. To sprowadza się do kwestii eksportu. W tej chwili, jeśli produkujesz więcej energii słonecznej niż potrzebujesz, trudno jest uzyskać rozsądny zwrot z eksportu. Oznacza to, że instaluje się znacznie mniej energii odnawialnej, niż powinno. Musimy zmienić tę dynamikę i zacząć sprzedawać innym – i rząd powinien to wspierać.

Inną negatywną rzeczą, którą nadal robi rząd, jest inwestowanie dużych pieniędzy w subsydiowanie paliw kopalnych. Pomysł wsparcia nowej kopalni węgla kamiennego na północy Anglii jest absolutnie szokujący. Muszę przyznać, że dzisiejszy rząd nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia – jest o wiele więcej, co mógłby i powinien zrobić. Muszą też wykazać się znacznie większą kreatywnością i przyjąć bardziej całościowe podejście.

Rozmawialiśmy już o wielu inicjatywach, którymi się zajmujesz w obszarze czystej energii, ale skoro jesteś ważnym ambasadorem w tej dziedzinie, czy są jakieś inne działania, o których chciałbyś wspomnieć?

Kiedy ponad 30 lat temu zacząłem myśleć o odnawialnych źródłach energii, rada była taka, aby zamiast instalować fotowoltaikę do produkcji energii elektrycznej, wybrać energię słoneczną do podgrzewania wody. Teraz sytuacja się odwróciła i zalecaną opcją są fotowoltaika – nawet do podgrzewania wody. Wspaniałą rzeczą jest to, że gdy woda jest gorąca, energię elektryczną można wykorzystać do innych celów. Wraz z kolejną partią paneli słonecznych zainstalujemy przełącznik, który będzie wykorzystywał energię do podgrzewania wody i, miejmy nadzieję, znacznie zmniejszy zużycie oleju.

Ostatnią i najważniejszą rzeczą, którą każdy musi zrobić, jest podział na strefy. Odbywa się to za pomocą inteligentnych termostatów, które można ustawić tak, aby ogrzewały różne pomieszczenia do różnych temperatur w różnym czasie. Większość ludzi ma system ogrzewania, który jest albo włączony, albo wyłączony, co nie jest zbyt wydajne.

Czy są jakieś projekty, przy których TESUP może z Tobą współpracować?

Byłoby absolutnie genialne, gdybyś mógł pomóc w projekcie Dashboard. Pomysł polega na pomiarze i monitorowaniu wytwarzania i zużycia energii za pomocą jednej platformy. Myślę, że ludzie, którzy przeszli na odnawialne źródła energii, mają trudności ze sprawdzeniem, ile energii produkują i optymalizacją jej wykorzystania do pór dnia, kiedy będzie to miało najmniejszy wpływ na środowisko. Gdyby TESUP był w stanie zainicjować ten projekt dashboardu, byłoby wspaniale.

To bardzo dobry pomysł i byłby kolejnym krokiem w jednym z projektów badawczo-rozwojowych, nad którym obecnie pracujemy, czyli projekcie monitorowania chmury. Naszym celem w przypadku naszych turbin wiatrowych nowej generacji jest system chmurowy, w którym klienci będą mogli zobaczyć dane dotyczące wytwarzania energii w zależności od prędkości wiatru w różnych porach dnia. Będą także mogli zarządzać i wysyłać polecenia dotyczące uruchamiania i zatrzymywania turbin wiatrowych. Dodanie danych o zużyciu jest również bardzo dobrym pomysłem i mogłoby być naszym kolejnym krokiem po sfinalizowaniu wstępnej wersji projektu.

Myślę, że to naprawdę dobry pierwszy krok. Im więcej danych możesz zgromadzić na tej platformie monitorowania, tym bardziej pomocne będzie dla ludzi zarządzanie produkcją i zużyciem energii.

Dziękuję Julii za ten pomysł. I na koniec, ponieważ od wielu lat jesteś ekologiem i naprawdę cenimy Twoją opinię; Jak myślisz, jak wiele się zmieniło od czasu, gdy zacząłeś działać w ruchu ekologicznym i czy optymistycznie patrzysz w przyszłość?

Cóż, zacznę od pozytywów. To fantastyczne, o ile większa jest dzisiaj świadomość niż na początku. W przeszłości w ogóle nie było to na radarze ludzi. Firmy czuły się raczej niezaangażowane, ponieważ miały poczucie, że tak naprawdę nie mogą nic zrobić. Ale dzisiaj koncepcja prawdziwego nawiązania kontaktu z firmami i motywowania ich do działania jest fantastyczna.

Coś, co nie jest całkiem dobre, to to, że większość firm nie działa myśląc o tym, żeby robić mniej zła niż robili wcześniej. Próbują zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zużywać mniej energii. Ale tak naprawdę chcemy, aby firmy zastanowiły się, w jaki sposób mogą zrobić więcej dobra. Oznacza to nie tylko przyglądanie się temu, co robią w ramach własnej działalności, ale spojrzenie na cały ich model biznesowy. Powinni mieć wizję świata, w którym chcą żyć, a następnie zastanowić się, w jaki sposób jako firma zamierzają stworzyć taki świat i wywrzeć pozytywny wpływ na planetę.

To znacznie bardziej wizjonerskie podejście i potrzebujemy go więcej. Jak powiedziałeś we wstępie, wygłaszam wiele przemówień do korporacji i czasami jestem bardzo sfrustrowany, gdy mówią, że jesteśmy do tego zobowiązani ze względu na przepisy lub że spróbujemy osiągnąć zero netto do 2050 r. Potrzebują jednak więcej kreatywności i holistycznego myślenia o samym biznesie, o tym, co robią i jak mogą zmienić świat na lepsze. Wszyscy jesteśmy częścią tego procesu i musimy zastosować to myślenie w naszym własnym stylu życia i naszej działalności.

Niestety większość firm nie robi tego jeszcze szczerze. Robią to ze względu na swoje roczne cele dla akcjonariuszy. Powinna nastąpić całkowita zmiana sposobu myślenia.

Pytałeś mnie, jaki jestem optymista. Generalnie jestem bardzo optymistyczną osobą, ale w ciągu ostatnich kilku lat zacząłem dość pesymistycznie oceniać to, co dzieje się z naszą planetą. Poszedłem na COP 26 w Glasgow i przypomniało mi to, jak wiele szkód wyrządzamy, jak szybko to wszystko się dzieje i jak niewielki postęp robimy jako świat w zakresie tego, co musimy zrobić.

Jednak naprawdę miło jest móc podzielić się z wami moimi myślami i zachęcić TESUP – firmę, która patrzy w przyszłość w wizjonerski sposób. Cieszę się, że sprawiacie, że domowe turbiny wiatrowe stają się realną opcją – i naprawdę mam nadzieję, że będziecie w stanie pomóc wielu z nas dokonać zmian i znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy.

Dziękuję Julia, miło było przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy jest coś, co chciałbyś dodać?

Bardzo chciałbym na bieżąco informować Państwa o postępach w rozbudowie domowego systemu energetycznego. Dziękuję, że mnie znalazłeś i nie mogę się doczekać, aby usłyszeć o TESUP i jego sieci.

Na pewno to zrobimy, dziękujemy bardzo za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami z pełną szczerością. Nie mogę się doczekać kolejnego wywiadu dotyczącego Summer.

Ogromne podziękowania dla naszych cennych klientów i czytelników bloga za przeczytanie naszej rozmowy z Julią. Mamy nadzieję, że pomoże to Tobie i innym zainspirować się i podjąć bardziej pozytywne działania na rzecz naszej planety. Obserwuj nas, aby przygotować się na przyszłe wywiady z ważnymi ekologami z całego świata.