top of page

Ładowanie pojazdu elektrycznego własną mocą!

Zrównoważona technologia rośnie! Wiele krajów na całym świecie zaczęło zachęcać do przyjmowania technologii poprawiających stan środowiska. Jednym z takich rozwiązań technologicznych jest wprowadzenie samochodów elektrycznych, autobusów i innych środków transportu. Zwiększenie ilości zrównoważonego transportu na świecie to świetny sposób na zmniejszenie emisji i wpływu transportu ludzi i ładunków na całym świecie na środowisko jako całość. Wiele osób zaczęło podążać za tym trendem rozwoju pojazdów zelektryfikowanych, kupując własny samochód elektryczny, aby zaspokoić codzienne potrzeby transportowe, zamiast zanieczyszczać samochody z silnikiem spalinowym. Oczywiście jest to świetny sposób na zmniejszenie wpływu jednostki na środowisko, zmniejszając emisję dwutlenku węgla z samego samochodu. Jeśli jednak energia wykorzystywana do ładowania samochodu pochodzi z elektrowni gazowych lub węglowych, emisje są przekazywane gdzie indziej, co zmniejsza potencjalny wpływ technologii pojazdów elektrycznych.
Rozwiązaniem tego problemu jest generowanie energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do zasilania samochodu bez generowania emisji. Odnawialne źródła energii to świetny sposób, aby to osiągnąć, wykorzystując naturalne, bezemisyjne źródło energii, czyli wiatr, słońce i pływy. To jest świetne w koncepcji, ale trudne w praktyce. Energia elektryczna, do której większość ludzi ma dostęp, pochodzi z sieci elektrycznej danego kraju. Obecnie duża część energii wytwarzanej dla sieci elektroenergetycznych jest wytwarzana ze źródeł nieodnawialnych, takich jak gaz ziemny i węgiel.


Te źródła energii emitują zanieczyszczenia do środowiska, w szczególności dwutlenek węgla i inne czynniki ocieplające, przyspieszając proces globalnego ocieplenia. Niestety w chwili obecnej nie można uznać, że energia pobierana z większości krajowych sieci i wykorzystywana w pojeździe elektrycznym nie emituje żadnych zanieczyszczeń, ponieważ zanieczyszczenia są emitowane pośrednio do napędzania samochodu. Firmy energetyczne i rządy chcą szybko zdekarbonizować sieci, aby zmniejszyć udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł zanieczyszczających. Wiązałoby się to z ograniczeniem zależności od paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny i węgiel, oraz zamianą ich na źródła odnawialne, takie jak wiatr i słońce.
(https://yourenergy.extension.colostate.edu/fuels-electric-grid/)


Jak więc zadbać o to, aby energia elektryczna wykorzystywana do zasilania samochodu była całkowicie wolna od zanieczyszczeń i odnawialna? Cóż, są dwie główne metody. Pierwszym z nich jest zarejestrowanie się u dostawcy energii, który dostarcza sto procent swojej energii z całkowicie odnawialnych i ekologicznych źródeł. Można to osiągnąć, zaglądając na stronę internetową danego dostawcy i badając jego politykę w zakresie energii odnawialnej. Można to również osiągnąć, przeglądając strony porównawcze i artykuły, aby zobaczyć, którzy dostawcy korzystają z energii odnawialnej.


Ta pierwsza metoda może czasami być nieco trudna w praktyce. Niektóre obszary są zablokowane do korzystania z określonego dostawcy energii lub są ograniczone do niewielkiej liczby dostawców w wyniku dostępności pobliskiej infrastruktury, na przykład licznik energii elektrycznej należący do określonej firmy zainstalowany w twoim domu może wymagać wymiany, aby zmienić dostawcę. Rzeczywista zmiana u wielu dostawców może być również trudna i niewygodna, co utrudnia pozostawienie ich usług w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Mogą istnieć również inne czynniki, z którymi dostawca energii elektrycznej chciałbyś skorzystać, takie jak niezawodność ich dostaw energii elektrycznej.(https://www.electronicsb2b.com/important-sectors/consumer-electronics-and-gadgets/the-benefits-and-challenges-of-using-smart-energy-meters/)


Bardziej kontrolowany sposób określania, w jaki sposób jest generowana twoja moc, a drugą metodą na naszej liście, jest po prostu samodzielne generowanie mocy! Kontrolowanie każdego etapu wytwarzania energii to najlepszy sposób na zapewnienie, że nie powstają żadne zanieczyszczenia generujące energię. Można to osiągnąć na kilka sposobów, z których najpopularniejsze to turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Technologie te mogą pomóc Ci generować energię w domu przy minimalnym wysiłku z Twojej strony, wystarczy ją skonfigurować, aby była gotowa do pasywnego generowania energii w Twoim domu.


Ale skoro mówimy o pojazdach elektrycznych i wytwarzaniu energii w domu, możesz zapytać, jak skuteczny jest generator prądu montowany na dachu? Ile czasu zajmie pełne naładowanie mojego pojazdu elektrycznego? Cóż, spójrzmy! Weźmiemy nowo dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii Citroen Ami. Cudownie mały pojazd elektryczny, idealny do jazdy po mieście. Zobaczymy, ile czasu może zająć pełne naładowanie akumulatora tego samochodu. Na początek pojemność akumulatora tego pojazdu wynosi 5,5 kWh, co daje zasięg 48 mil akumulatora.Wykorzystując moc wiatru


Następnie musimy wybrać turbinę wiatrową do ładowania tej baterii. Chodźmy z TESUP Atlas 4.0. Ta turbina wiatrowa może generować 4 kW przy swojej mocy znamionowej! Obracając się z prędkością znamionową w wyniku wiatru o prędkości 15 m/s, turbina ta wygeneruje wystarczającą moc, aby naładować akumulator Citroena Ami w ciągu zaledwie 1 godziny i 23 minut! Niestety, jest to potencjalnie nierealistyczne, ponieważ turbina raczej nie będzie się obracać stale ze swoją prędkością znamionową. Metodą określenia rzeczywistej prawdopodobnej produkcji energii jest zastosowanie współczynnika mocy.


Współczynnik wydajności wskazuje, jak prawdopodobne jest, że w danym momencie turbina wiatrowa będzie się obracać z powodu wiatru. Ta wartość wynosi około 30% czasu w stosunkowo wietrznym kraju, takim jak Wielka Brytania, dla twojego obszaru, spójrz na krajowe dane meteorologiczne, aby zobaczyć średnie prędkości wiatru. Dlatego szacowana efektywna produkcja energii z Atlasu 4.0 w Wielkiej Brytanii wynosi około 1,2 kW. W sumie oznacza to, że moc ładowania akumulatora Citroena Ami może zostać wygenerowana w około 4 godziny i 35 minut! Tak ogólnie to nieźle! Tym razem można by nawet skrócić czas instalując więcej turbin wiatrowych!


Więc jeśli masz pojazd elektryczny, być może warto zajrzeć do turbiny wiatrowej do swojego domu, która pomoże naładować pojazd elektryczny i sprawi, że Twój transport będzie bardziej przyjazny dla emisji dwutlenku węgla!