top of page

MaréMotrice jest teraz klientem TESUP!


Projekt EcoKnut


Obecnie Knut, jak prawie wszystkie żaglówki ekspedycyjne, opiera się na pomocniczym silniku Diesla. I jak w przypadku wszystkich żaglówek wyprawowych, często pojawia się pytanie, czy to żagiel jest pomocniczym, czy nie silnik.


Poruszasz takie tematy jak globalne ocieplenie, spalając co roku ponad tonę oleju napędowego? To my. Żaglowce nie są rzadkością w Arktyce, jednak żagle rzadko rozwijają się na tych dużych szerokościach geograficznych.


Knut to porządna żaglówka, przeznaczona do regat. Nie bardzo lubi swój starzejący się, śmierdzący, hałaśliwy, zaolejony silnik. Ale kiedy wszystko, co musimy zrobić, to przekręcić klucz, łatwo wybrać leniwą opcję.


Naszym celem w MaréMotrice jest wyposażenie Knuta w silnik elektryczny przed styczniem 2019 r. Nie jest to system hybrydowy (który wymaga generatora diesla do ładowania akumulatorów), ale koncepcja obejmująca zarówno silnik, jak i żeglarstwo – łódź wytwarza własną energię .


Zero emisji. Nazywamy to przejściem energetycznym… ale to przejście nie jest osiągane tylko dzięki technologii. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie potrzeb i zakończenie trendu zapoczątkowanego wraz z rewolucją przemysłową. Popłyniemy jak nawigatorzy z 1800 roku, odpowiednio dostosowując nasze plany podróży.


W swoim obecnym stanie, podczas gdy napędzany silnikiem Knut jest w stanie przepłynąć ponad 500 mil, zanim będzie potrzebował uzupełnienia. Dzięki nowemu silnikowi elektrycznemu jej autonomia zostanie zmniejszona do 50 mil, ale jej akumulatory będą się ładować podczas żeglugi dzięki słońcu, wiatrowi, a przede wszystkim energii wytwarzanej przez łódź pod żaglami.


Knut będzie służył jako stanowisko testowe dla nawigacji polarnej bez paliw kopalnych. Pierwszy. Filozofia też, ale nie nowa: trzej założyciele MaréMotrice podróżowali przez wiele oceanów i przez wiele lat na małej żaglówce, z parą wioseł jako jedynym silnikiem pomocniczym.


Projekt ten będzie realizowany we współpracy z Markiem Wüstem, konstruktorem łodzi zasilanych energią słoneczną.

#windturbines #MaréMotrice #TESUPUK #solarpanels

bottom of page