top of page

Co byś zrobił, gdybyś musiał opuścić swój dom?

Cóż, niestety mieszkańcy Fidżi znają odpowiedź...

Prawie każdy wie o Fidżi, z pięknymi plażami i atrakcjami turystycznymi. Białe, długie plaże, turkusowe wody, palmy…

Fidżi to kraj i archipelag na południowym Pacyfiku. Otacza Morze Koro około 1300 mil (2100 km) na północ od Auckland w Nowej Zelandii. Archipelag składa się z około 300 wysp i 540 wysepek rozrzuconych na około 1 000 000 mil kwadratowych. Około 100 z 300 wysp jest zamieszkanych.

https://www.britannica.com/place/Fiji-republic-Pacific-Ocean


Ostatnio Fidżi oprócz tego, że jest niebem, słynie z czegoś jeszcze, z groźby podniesienia się wód morskich.

Ponieważ jest to archipelag, co roku Fidżi grozi zatonięcie.Rzeczywistość uderza mocno, temperatura Ziemi rośnie, ale skutki zmian klimatu są bardziej odczuwalne w niektórych częściach świata. Chociaż Fidżi wytwarza mniej niż 1% światowej emisji dwutlenku węgla, najpotężniejsze skutki są w tym kraju. Na przykład, podczas gdy Australia emituje 15 ton metrycznych CO2 na mieszkańca, co jest jedną z największych emisji na mieszkańca na świecie, Fidżi emituje tylko 1,95 tony na mieszkańca.


Jednak Fidżi nie jest jedynym tonącym miastem, pozostałe to Dżakarta, Amsterdam, Lagos, Wenecja, Aleksandria, Kiribati, Ho Chi Minh, Bangkok, Polinezja Francuska, Charleston, Miami, Nowy Orlean, Wyspy Salomona, Dhaka, Malediwy, Houston, Tuvalu i Rotterdamie. Wraz ze wzrostem emisji dwutlenku węgla i zmian klimatycznych, liczba tych miast również wzrośnie.


Powód podniesienia się poziomu morza

Odpowiedź nie jest trudna. Zmagamy się z tym od lat.

Zmiana poziomu morza jest napędzana przez różnorodne mechanizmy działające w różnych skalach przestrzennych i czasowych. Podnoszenie się poziomu morza jest spowodowane rozszerzalnością termiczną oceanu, gdy się ociepla, oraz zwiększoną masą wody w oceanie z powodu topnienia lodu z lodowców górskich oraz pokryw lodowych Antarktyki i Grenlandii.


Ponieważ działalność człowieka nadal zagraża środowisku, wyspy są coraz bardziej podatne na skutki zmiany klimatu. Spalanie paliw kopalnych emituje dwutlenek węgla, gaz cieplarniany, który zatrzymuje ciepło w atmosferze. Wraz ze wzrostem globalnej temperatury powierzchni lodowce i pokrywy lodowe na planecie topnieją, podnosząc się poziom mórz.


Skala wzrostu będzie silnie zależeć od tempa przyszłych emisji dwutlenku węgla i przyszłego globalnego ocieplenia, a prędkość może w coraz większym stopniu zależeć od tempa topnienia lodowców i pokrywy lodowej.


W 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała obszerny raport przewidujący, że bez znacznej redukcji emisji poziom mórz może wzrosnąć od 1,5 stopy do 3 stóp do 2100 roku. poziom podniósł się o 16-21 cm.


NASA uruchomiła Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu AR6 narzędzie prognozowania poziomu morza, mapujące prognozy przyszłego wzrostu poziomu morza na całym świecie od 2020 do 2150, w zależności od przyszłych scenariuszy emisji.

https://sealevel.nasa.gov/data_tools/17


Nie było ostre i nagłe, od lat poziom morza się podniósł i większość ludzi nie chciała tego widzieć.


Przyjrzyjmy się kolejnym scenariuszom. Co się stanie, gdy poziom morza się podniesie?

Topnieje pokrywa lodowa, topnieje arktyczny lód na morzu, zasoby wodne są pod presją, nasilają się fale upałów i ulewne deszcze, zanikają rafy koralowe, stworzenia morskie i inne zwierzęta migrują na bieguny, a nawet wymierają. Erozja niszczy żywność, zasoby żywności stają się zagrożone i głód. Woda morska zalewa stawy słodkowodne.


Ludzie muszą opuścić swoje domy, ludność jest narażona na przesiedlenia, choroby i życie. Ci ludzie nazywani są uchodźcami klimatycznymi lub ludźmi zapomnianymi, a miasta miastami-duchami.Podnoszący się poziom mórz doprowadził do erozji obszarów przybrzeżnych Fidżi, a wtargnięcie słonej wody zniszczyło tereny uprawne i zmusiło mieszkańców do przeniesienia się na bezpieczniejsze grunty. Jednym z nich jest Vunidogoloa. Była to pierwsza wioska Fidżi, która doświadczyła skutków zmiany klimatu. Wieś składała się z 26 domów, w których mieszkały 32 rodziny. Wioska została zastąpiona nowym domem Kenani.

Chociaż Canberra i Brasilia pokazują, że relokacja dużej populacji jest możliwa, eksperci twierdzą, że relokacja nie jest trwałym rozwiązaniem, które nie rozwiązuje pierwotnych przyczyn problemu.

W celu uniknięcia katastrofy podnoszącego się poziomu mórz istnieją, zdaniem rządów, tak zwane rozwiązania. Jednym z nich jest przeprojektowanie linii brzegowych poprzez generowanie większych fal, dodawanie warstw osadów w niektórych miejscach lub przemieszczanie się w wyższe miejsca. Jednak relokacja jest trudna, co ma znaczący wpływ ekonomiczny, społeczny i psychologiczny na ludzi.


Podnoszący się poziom mórz na Fidżi to tylko przykład zmiany klimatu. Nie dotyczy tylko jednego lub kilku krajów lub regionów. Wpływ rozprzestrzeni się i rozprzestrzeni się już na cały świat. Ponieważ żyjemy w globalnym świecie niechętnie lub nie, zależymy od siebie. Eksperci uważają, że zmiany klimatyczne będą miały większy wpływ, chyba że globalna społeczność podejmie poważne działania w sprawie zanieczyszczenia, nadmiernego rozwoju środowiska naturalnego i nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych.