top of page

Co jest lepsze dla Twojej turbiny wiatrowej? Lato czy zima?

Ziemia, jak na pewno wiesz, jest nachylona. W rezultacie przez cały rok niektóre części Ziemi są bliżej słońca niż inne, co powoduje różnice we wzorcach pogodowych w zależności od tego, w którym miejscu na świecie się znajdujesz. Stąd biorą się pory roku! Na półkuli północnej miesiące grudzień, styczeń i luty, znane również jako zima, charakteryzują się zimną i deszczową pogodą. Podczas gdy czerwiec, lipiec i sierpień, znane jako lato, przeważnie charakteryzują się cieplejszą i suchszą pogodą.


Jak więc zmieniająca się pogoda wpływa na wytwarzanie energii odnawialnej w Twoim domu? Co jest lepsze, lato czy zima? Dowiedzmy Się!


Generalnie domowe instalacje energii odnawialnej składają się z fotowoltaiki lub turbin wiatrowych. Fotowoltaika oczywiście wytwarza więcej energii przy większej ekspozycji na światło słoneczne. Im silniejsze fotony światła słonecznego, tym więcej mocy otrzymasz!


W rezultacie, przy bardziej słonecznych, mniej pochmurnych miesiącach letnich, fotowoltaika będzie generować więcej w miesiącach letnich!


Ale co z turbinami wiatrowymi? Jest mniej cięty i suchy niż fotowoltaika z dużo bardziej złożonymi czynnikami wpływającymi na częstotliwość i siłę wiatru. Przy tak wielu czynnikach, takich jak zmieniająca się gęstość powietrza w ciągu roku lub bliskość morza lub gór, system ten jest określany jako system „chaotyczny”. Tak więc najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi jest rozwiązanie problemu eksperymentalnie!


Na szczęście badania te zostały już przeprowadzone przez Luléa University of Technology w celu zbadania zmian w produkcji energii przez turbinę w różnych porach roku. W rezultacie ten interesujący wykres:

(Gantasala, Sudhakar & Luneno, Jean-Claude & Aidanpää, Jan-Olov. (2016). Wpływ oblodzenia na zachowanie modalne łopat turbin wiatrowych. Energie. 9. 862. 10.3390/en9110862.)


Jak widać, prędkość wiatru jest na ogół wyższa w miesiącach zimowych niż letnich, ale może być znacznie bardziej zmienna. W tym badaniu badano wpływ formowania się sopli lodu w chłodniejszych regionach, więc produkcja energii niekoniecznie jest wyższa przy wyższych prędkościach wiatru w tym badaniu.


Dwie główne rzeczy, które należy z tego wyciągnąć, rozważając domowe turbiny wiatrowe, to: Prędkość wiatru jest wyższa zimą, co powoduje większą produkcję energii z turbiny niż latem. Te prędkości wiatru są bardziej zmienne, więc istnieje również większe prawdopodobieństwo spowodowania uszkodzenia turbiny wiatrowej i należy to uważniej obserwować w tych miesiącach!


Mamy nadzieję, że te informacje dały nieco lepszy wgląd w to, jak pora roku może wpłynąć na wytwarzanie energii!

bottom of page