top of page

Co to jest prąd zmienny?

Czytając opisy turbin TESUP, możesz zauważyć, że wszystkie turbiny TESUP wytwarzają prąd przemienny, ale co to oznacza?


Zasilanie AC oznacza moc prądu przemiennego, co jest przeciwieństwem prądu stałego lub prądu stałego.


Prąd stały to prostsza forma zasilania: stały sygnał napięciowy, który jest wynikiem ruchu elektronów w przewodzie jeden po drugim. Zasilanie prądem stałym jest preferowane do użytku w elektronice domowej, ponieważ zapewnia bardziej stałą moc urządzenia. Dlatego większość Twoich urządzeń będzie miała przetwornicę prądu stałego z gniazdka na ścianie.

Zasilanie prądem przemiennym to rodzaj przesyłu energii używany przez krajowe sieci i dostawców energii elektrycznej. Jest to sygnał generowany przez elektrony poruszające się do przodu i do tyłu w przewodzie. Sam sygnał składa się z prostej fali sinusoidalnej, w której napięcie zmienia się między dodatnim a ujemnym. W zależności od tego, ile faz fal sinusoidalnych jest używanych, sygnał będzie kombinacją nakładających się fal sinusoidalnych. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej różnych faz ma sygnał, tym bardziej stabilne jest napięcie sygnału.

Generatory turbinowe TESUP wykorzystują generatory trójfazowe (podobnie jak większe generatory, które można zobaczyć w dużej elektrowni), jest to najlepszy sposób na generowanie energii elektrycznej z ruchu obrotowego, takiego jaki uzyskuje się z turbiny wiatrowej. (Jeśli jesteś zainteresowany generatorami 3-fazowymi, TESUP ma inny post na ich temat!) Oznacza to, że wytwarzana przez nie energia elektryczna jest prądem przemiennym 3-fazowym. Ze względu na zmienność warunków wiatrowych, a co za tym idzie prędkości obrotowej generatora, prąd przemienny generowany w rzeczywistych warunkach nie jest stabilnym zbiorem fal sinusoidalnych, ale raczej falami sinusoidalnymi, które różnią się amplitudą i częstotliwością.


3-fazowy prąd przemienny jest wyprowadzany z turbiny w 3 oddzielnych przewodach, przewody te są podłączone do kontrolera ładowania, który wykorzystuje obwód konwersji prądu przemiennego na prąd stały do konwersji wejściowego prądu przemiennego na prąd stały (co zaskakujące). Dzięki temu moc nadaje się do ładowania akumulatorów.


Jeśli zdecydujesz się również na inwerter w swoim systemie, urządzenie to konwertuje energię z powrotem z prądu stałego na prąd przemienny, aby dopasować go do rodzaju energii używanej w sieciach krajowych. W tym stanie możesz sprzedawać energię wytworzoną przez Twoją turbinę do sieci!


#turbina wiatrowa#acpower#energiaodnawialna#energia#odnawialne#energia wiatrowa#czystaenergia#Atlas2.0 #generatorelektryczny#lepszaprzyszłość#energiaelektryczna#energiawiatrowa#wiatr#czysteśrodowisko#elektryczność

bottom of page