top of page

Od wybrzeża do domu: jak energia pływów może pomóc lokalnym społecznościom

Czy wiesz, że energia pływów jest czystym i zrównoważonym źródłem energii, które może przynieść korzyści społecznościom przybrzeżnym na wiele sposobów?


Energia pływów generowana jest przez ruch wody wywołany grawitacyjnym przyciąganiem księżyca i słońca. Gdy pływy wznoszą się i opadają, turbiny są obracane, co generuje energię elektryczną. Energia pływów jest przewidywalnym źródłem zasilania, co czyni ją niezawodną opcją dla społeczności, które polegają na elektryczności.


tidal energy turbines

Jakie są zatem korzyści z energii pływów dla społeczności przybrzeżnych?


Redukcja emisji dwutlenku węgla: Energia pływów to czyste źródło energii, które nie wytwarza gazów cieplarnianych. Może to pomóc społecznościom przybrzeżnym zmniejszyć ich ślad węglowy i przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych.


Rozwój gospodarczy: Projekty związane z energią pływów morskich mogą tworzyć miejsca pracy przy budowie, produkcji i eksploatacji obiektów wykorzystujących energię pływów. Może to pomóc pobudzić lokalną gospodarkę i stworzyć nowe możliwości dla firm i pracowników.


Zrównoważony rozwój: Energia pływów jest zrównoważonym źródłem energii, które może pomóc społecznościom przybrzeżnym zmniejszyć ich zależność od paliw kopalnych. Może to pomóc chronić środowisko i zapewnić czystą i zdrową przyszłość dla przyszłych pokoleń.


Oto kilka przykładów udanych projektów związanych z energią pływów, które przyniosły korzyści społecznościom przybrzeżnym:


  • MeyGen Tidal Array to jeden z największych na świecie projektów związanych z energią pływów morskich. Znajduje się u wybrzeży Szkocji i rozpoczął produkcję energii elektrycznej w 2016 roku. Projekt stworzył setki miejsc pracy i zmniejszył emisję dwutlenku węgla o 100 000 ton rocznie.


  • Elektrownia pływowa La Rance jest pierwszą i największą na świecie elektrownią pływową. Znajduje się we Francji i wytwarza energię elektryczną od 1966 roku. Elektrownia wyprodukowała ponad 20 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej, co zapobiegło emisji ponad 10 milionów ton dwutlenku węgla.


Światowy potencjał pływów (0,5 TW)

Infograph of tidal energy worldwide

Co o tym sądzisz? Czy energia pływów jest dobrym rozwiązaniem dla społeczności przybrzeżnych? Uważamy, że ma ona duży potencjał, aby pomóc nam zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i zbudować czystszą, jaśniejszą przyszłość. Zaangażowanie TESUP w lokalne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej doskonale współgra z potencjałem energii pływów morskich w zakresie korzyści dla lokalnych gospodarek i promowania zrównoważonego rozwoju.
bottom of page