top of page

Domy Świadome Klimatu


Przy stale rozwijającej się sytuacji na świecie i jego ciągle zmieniającym się klimacie ważne jest, aby spojrzeć nie tylko na skalę krajów, rządów i gospodarek, ale także spojrzeć bardziej lokalnie na społeczności, mieszkania i obszary lokalne, aby zobaczyć, jakie zmiany można wprowadzić zmniejszenie wpływu człowieka na środowisko. Zmieniając rzeczy na najniższym poziomie organizacji, można dokonać dużych zmian w sposobie życia ludzi i ich wpływie na środowisko. W wielu krajach duży nacisk kładzie się na poprawę i tworzenie zasobów mieszkaniowych, aby stworzyć nową generację wydajnych i odpornych na zmianę klimatu domów. Zmniejszenie zużycia energii przez obszary mieszkalne to świetny sposób na zmniejszenie ogólnego wpływu na środowisko!Wykorzystanie zrównoważonej technologii


Przykładem tego typu programu jest brytyjska próba zintegrowania wydajnych pomp ciepła z domami. Te pompy ciepła ogrzewają i chłodzą domy wydajniej niż konwencjonalne grzejniki i klimatyzacja, zużywając mniej energii, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Pompy mają również tę zaletę, że obniżają koszty właścicieli domów poprzez zmniejszenie kosztów ich rachunków za energię, co jest szczególnie ważnym aspektem, biorąc pod uwagę obecne ceny na rynku energii. Co więcej, pompy ciepła nie spalają bezpośrednio materiałów w celu wytworzenia ciepła, kochając ślad węglowy domów wykorzystujących tę technologię.


Niestety ten projekt odniósł dość ograniczony sukces ze względu na wysoką cenę związaną z integracją technologii w domach. Systemy są znacznie droższe niż konwencjonalne systemy, które kosztują około 10 000 GBP na gospodarstwo domowe. Nawet przy dotowaniu przez rząd instalacji pomp ciepła w nieruchomościach czas zwrotu z oszczędności energii jest dość długi, a koszty początkowe są nadmierne dla rodzin o niższych dochodach. Wskazuje to na ważny problem dla zrównoważonego rozwoju w przyszłości. Zrównoważony rozwój powinien być dostępny dla wszystkich iz pewnością nie powinien być obciążeniem dla społeczności o niższych dochodach.


Przykład rozwiązywania problemu powodzi


Rozważając zmiany klimatyczne i zwiększanie wydajności domów, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę realia sytuacji klimatycznej. Niestety ze względu na poziom ogrzewania, który już wystąpił, prawdopodobnie będzie coraz bardziej nieprzewidywalna pogoda i wpływ pogody na lokalne społeczności. W rezultacie dobrym pomysłem jest projektowanie domów i społeczności z myślą o tym. Może to obejmować domy i infrastrukturę „odporną na warunki klimatyczne”, aby uczynić je bardziej odpornymi na dramatyczne zdarzenia pogodowe, takie jak powodzie i huragany. Można to rozszerzyć na całe społeczności, stosując sprytne strategie kontrolowania konsekwencji zmieniającej się planety.


Nic dziwnego, że wiele technologii i praktyk w zapobieganiu szkodom powodziowym pochodzi z Holandii. Ten znany z równin kraj jest oczywiście bardziej niż większość zaniepokojony potencjalnymi szkodami powodziowymi w ich kraju, w wyniku czego ma miejsce wiele nowatorskich planów i przygotowań. Jedna z takich innowacji jest bardzo prosta i ma ogromny potencjał. Polega to po prostu na poprowadzeniu kabli elektrycznych tak wysoko w domu, jak to możliwe, a nie w podłodze, jak to jest w standardach branżowych. Można by pomyśleć, że taka mała rzecz nie pomogłaby zbytnio w nadchodzącej powodzi. I miałbyś rację!


Jednak ważną rzeczą do rozważenia w tym przypadku jest koszt przebudowy dla właściciela domu. Jeśli kable są ułożone w podłodze, są narażone na działanie wody powodziowej i wymagają w większości lub całkowitej wymiany. Ma to dobry wpływ na zmniejszenie kosztów odbudowy dla właściciela domu i społeczności, zwłaszcza w czasie ograniczonych zasobów i pieniędzy. Takie rozważania, gdyby były rozpowszechnione, nawet jeśli jest to tylko niewielka zmiana, miałyby tak duży wpływ! Na szczęście niektórzy budowniczowie na całym świecie zaczęli wprowadzać tę przydatną technikę do swoich standardowych praktyk budowlanych.


Pływające domy


Bardziej interesującą technologią z Holandii jest wprowadzenie pływających (tak, tak, pływających!) domów. Domy te, narażone na powodzie i podnoszący się poziom wody, po prostu unoszą się na wodzie, zmniejszając uszkodzenia domu. Odblokowuje to budowanie domów i budynków na terenach zalewowych, które były wcześniej niedostępne. To naprawdę ciekawy sposób na rozwiązanie problemu, ale nie jest pozbawiony wad. Budowa domów może kosztować nawet o 20% więcej niż domy konwencjonalne i generalnie przybierają… mniej konwencjonalne formy, ograniczając dostępne style architektoniczne.


Dobrym sposobem na zrobienie obu wyżej wymienionych rzeczy, takich jak rozwój domów o mniejszym wpływie i bardziej odpornych na zmiany klimatu, jest zlokalizowanie wytwarzania energii. Energia w domach jest bardzo zależna od sieci elektrycznych, które stale dostarczają energię elektryczną do domów. Gdyby ta sieć miała zostać zakłócona przez incydenty związane z dziwną pogodą (które prawdopodobnie staną się coraz częstsze w miarę upływu czasu), wiele domów i społeczności zostanie całkowicie pozbawionych elektryczności do zasilania ich codziennych potrzeb. Wystarczy spojrzeć na najnowszą historię, aby zobaczyć wpływ. Niespodziewana zimna pogoda sparaliżowała elektryczność w Teksasie w USA, prowadząc do masowych przerw w dostawie prądu, a nawet zgonów w wyniku przerw w dostawie prądu.


TESUP dla społeczności lokalnych


Zlokalizowana energia w postaci energii odnawialnej na dachu lub w ogrodzie to dobry sposób na zmniejszenie zależności społeczności od sieci. Niektóre społeczności łączą się, aby wznieść na swoim terenie dużą turbinę i podzielić się mocą. Inni decydują się połączyć siły, aby stworzyć „lokalne społeczności energetyczne”, grupę ludzi i firm, które łączą się i wykorzystują swoją siłę nabywczą do kupowania tańszej energii elektrycznej. Przy niższych domowych panelach słonecznych i turbinach wiatrowych stało się to coraz bardziej dostępne, miejmy nadzieję, że pod względem finansowym pozostawia mniej ludzi. TESUP to świetne miejsce do sprawdzenia potencjalnych turbin wiatrowych dla Twojej społeczności.


Miejmy nadzieję, że przyszłość budownictwa jest skomplikowana i trzeba wykonać wiele pracy, aby zapewnić, że przyszłość budownictwa na Ziemi będzie zrównoważona i przystępna dla wszystkich!
bottom of page