top of page

Fałszywa Jesień

W tym roku jesień nadeszła wcześniej niż kiedykolwiek.

Wraz z globalnym ociepleniem, podobnie jak inne żywe stworzenia, fale upałów wpływają na drzewa. Wysoka temperatura ma poważny wpływ na drzewa. Jeden z nich znajduje się na poziomie liścia. Fotosynteza jest zmniejszona, wzrasta stres fotooksydacyjny, spada zrzucanie liści i zmniejsza się tempo wzrostu pozostałych liści. Kiedy drzewo zmaga się z falami upałów i negatywnymi skutkami stresu cieplnego, może to prowadzić do śmiertelności. Chociaż niektóre gatunki drzew wykazują tolerancję na stres termiczny, nadal pozostają pod wpływem zmian klimatycznych. Nadmierne ciepło może spowodować zmniejszenie wzrostu, rozwoju liści i powierzchni liści. Tak więc bezpośrednie skutki wysokiej temperatury mogą być poważne. Fale upałów, pod względem liczby i intensywności, wzrosły w tym stuleciu i wydaje się, że będą się nasilać.


Pozwól, że opowiem Ci o mechanizmach przetrwania drzew. Drzewa mogą przepuszczać wodę z liści do powietrza. Może to powodować tworzenie się pęcherzyków powietrza w kanałach prowadzących od korzeni do liści. Te bąbelki przerywają łańcuch cząsteczek wody, które są niezbędne do poruszania się wody w górę przez drzewo.


Drzewa reagują na wysokie temperatury, zamykając otwory w liściach, aby ograniczyć utratę wody. W ten sposób ich zdolność do fotosyntezy zostaje wyłączona. Potrzebują chłodu, aby móc przyrządzać jedzenie.

Dlaczego powinniśmy chronić drzewa?


Wyobraź sobie siebie w letni dzień, bardzo upalny dzień, jesteś na zewnątrz i szukasz cienia na ukojenie. Wtedy znajdujesz cień drzewa, schronienie przed upałem. Ale co z drzewami? Są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Próbują przetrwać w zmieniających się temperaturach i zmianach klimatycznych. Mogą obniżyć temperaturę powietrza w miastach do stopni ratujących życie. Zmniejszają również zapotrzebowanie na energię elektryczną na stopnie, pomagając uniknąć potencjalnych przerw w dostawie prądu podczas fal upałów oraz oszczędzając pieniądze i emisje.


Drzewa są pod wpływem stresu


Oczywiście w ich naturze leży opadanie liści jesienią. Zieleń w liściach ustępuje miejsca czerwieniom, żółciom, pomarańczom i brązom, gdy drzewo wyciąga cukry do swoich gałęzi i pnia. Jednak nie jest normalne, że wcześnie zrzucają liście. Brak deszczu, lato jest bardzo suche, więc liście spadają z drzew, a drzewa wcześnie przechodzą w tryb przetrwania. W Wielkiej Brytanii tego lata było powyżej 40 stopni. A tego lata miliony drzew pozbawiono wody i wcześnie zrzuciły liście, aby oszczędzać cukier i wodę. Zdaniem ekspertów wczesna jesień jest oznaką stresu, ponieważ drzewa próbują zatrzymać wilgoć w warunkach gwałtownego upału i niskich opadów. Przedwcześnie zrzucają liście, aby oszczędzać wodę i energię.


Więc widzisz, chodzi o instynkt przetrwania, próbują się chronić. Powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność i pomyśleć o drzewach, wykorzystując prąd i energię nieodnawialną. Ponieważ wszystkie są ze sobą połączone. Zacznij generować czystą energię i przynajmniej zrób coś dla natury!

bottom of page