top of page

Falownik: słoneczny i wiatrowy


Instalacja systemu wytwarzania energii odnawialnej w domu może być kosztowna. Dość popularną opcją wśród domowych entuzjastów energii odnawialnej jest sprzedaż części nadwyżki energii elektrycznej, którą generują z powrotem do sieci, co pomaga spłacić koszty ich systemu wytwarzania energii odnawialnej i potencjalnie osiągać zysk! Samodzielne wykonanie tego wymaga zainstalowania falownika elektrycznego, który przekształci energię generowaną przez domowe generatory energii odnawialnej na energię elektryczną zgodną z siecią. Wybór falownika może być czasami mylący z powodu wielu opcji dostępnych na rynku i różnej kompatybilności między niektórymi systemami, co powoduje problemy i bóle głowy. Mogą to być sposoby podłączenia falownika do źródeł odnawialnych, które są kompatybilne z systemem.


Aby poradzić sobie z tym trudnym problemem, TESUP pomyślał, że pomocne byłoby opublikowanie zestawienia niektórych najważniejszych punktów przy zakupie lub rozważaniu falownika, które falowniki na rynku są kompatybilne z turbinami TESUP oraz przydatne informacje. Na początek przyjrzyjmy się, co robi falownik. Twoje wtyczki w domu i sieć na ogół wykorzystują do działania zasilanie prądem zmiennym. Oznacza to, że elektryczność tworzy kształt fali. Jeśli jednak przechowujesz energię elektryczną w bateriach, jest to prąd stały, co oznacza, że ​​energia elektryczna pozostaje stała i zamiast tego przyjmuje postać linii.

W przypadku podłączenia do sieci AC należy zastosować falownik jednofazowy.


Aby eksportować energię elektryczną do sieci, energia elektryczna musi być w postaci prądu przemiennego. Dlatego wszelka energia elektryczna, którą wytwarzasz w domu, czy to za pośrednictwem turbin wiatrowych lub paneli słonecznych, a następnie przechowujesz w akumulatorze, musi zostać przekształcona z formy przechowywania prądu stałego na formę prądu przemiennego kompatybilną z siecią, aby zostać sprzedana do sieci. To właśnie robi falownik, przekształca prąd stały w prąd przemienny zgodny z siecią o odpowiedniej częstotliwości sieci. Więc teraz wiemy, co robi falownik, czy falowniki są uniwersalne i czy można ich używać do różnych źródeł energii?


Powszechną praktyką jest integrowanie wielu generatorów energii odnawialnej, innymi słowy: systemów hybrydowych. Zwykle przybiera to formę wykorzystania zarówno paneli słonecznych, jak i turbin wiatrowych do wytwarzania energii elektrycznej. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie różnych warunków pogodowych do generowania prądu dla domu. Falownik z 2 MPPT umożliwia podłączenie zarówno turbiny wiatrowej, jak i elastycznych paneli słonecznych.


Większość falowników słonecznych, które mają 2 MPPT, może być używana razem z produktami odnawialnymi z energii słonecznej i wiatrowej: panelami słonecznymi i turbinami wiatrowymi. Środki ostrożności dotyczące falowników hybrydowych wynikające z doświadczenia użytkowników produktów TESUP polegają na tym, że niektóre falowniki hybrydowe mogą uszkodzić turbinę wiatrową. Możesz dowiedzieć się więcej o tego typu falowniku z tego artykułu w dziale blog.


Arkusz danych falownika może dostarczyć informacji o:

  • Jaki jest typ falownika?

Zwykle istnieją 3 rodzaje falowników:

  1. Falownik stringowy

  2. Falownik hybrydowy

  3. Mikrofalownik

W sklepie TESUP WebStore znajdziesz falownik hybrydowy One-Phase, String, Pure Sine Wave 1 MMPT

  • Napięcie rozruchowe

Twój falownik może mieć zakres napięcia 35-550 VKompatybilność z istniejącym falownikiem


Jeśli masz już falownik podłączony do grupy paneli słonecznych, a Twoje urządzenie ma wolne wejście MPPT, możesz podłączyć do swojego systemu turbinę wiatrową Tesup z kontrolerem ładowania. Może się to zdarzyć na dwa sposoby:

  • Jeśli twój istniejący falownik ma napięcie początkowe do 80 V:

W takim przypadku Twoja turbina wiatrowa Tesup będzie generować energię przez cały czas!

  • Jeśli twój istniejący falownik ma napięcie początkowe wyższe niż 80 V:

W takim przypadku panel słoneczny uruchomi falownik, a turbina wiatrowa będzie swobodnie generować energię do systemu. Możesz zachować swój system w ten sposób lub możesz zastosować proste rozwiązanie: dodaj nowy falownik tylko dla turbiny wiatrowej, równolegle do istniejącego, dzięki czemu będziesz mógł generować energię w dzień i w nocy za pomocą generatora wiatrowego Tesup.


PS: jeśli masz falownik hybrydowy, najpierw sprawdź te informacje.

Połączenie


Turbina wiatrowa> regulator ładowania> falownik

Wszystkie produkty są ze sobą kompatybilne.

Napięcie wyjściowe falownika wynosi 220 V

Panele słoneczne mają tendencję do generowania bardzo płynnej i przewidywalnej mocy wyjściowej, ponieważ nasłonecznienie paneli jest dość stałe. Falowniki paneli słonecznych można zatem łatwo dostroić do określonego poziomu mocy wytwarzanej przez panele słoneczne. Z kolei turbiny wiatrowe mają bardzo niespójne źródło energii: porywisty i burzliwy wiatr. Prowadzi to do tego, że wytwarzanie energii przez turbiny wiatrowe znacznie się różni w czasie ich eksploatacji. Dlatego wymagane są falowniki o dużych zakresach pracy, aby hermetyzować i wykorzystywać większe, zależne od czasu wartości szczytowe generowane przez energię wiatrową.


Istnieje możliwość zakupu falownika, który obejmuje oba te zakresy, jednak do prawidłowego działania systemy te wykorzystują skomplikowaną elektronikę przełączającą. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej efektywnym sposobem obsługi wielu źródeł domowego wytwarzania energii odnawialnej, aby uzyskać z nich jak najwięcej energii elektrycznej, jest użycie dedykowanych falowników. Próba ściśnięcia dwóch różnych systemów w jednym pudełku zwykle prowadzi do wysokich temperatur roboczych i skrócenia żywotności. Jak więc wybrać najlepszy falownik do swojego systemu? Jakie inne rozważania należy wziąć pod uwagę?


Przy wyborze falownika jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest napięcie rozruchowe. W przypadku paneli słonecznych to minimalne napięcie nie jest konieczne, ponieważ systemy fotowoltaiczne zwykle składają się z wielu paneli słonecznych połączonych szeregowo, co daje wysokie napięcie. Z drugiej strony, w przypadku turbin wiatrowych, połączenia nie można wykonać szeregowo, należy je wykonać równolegle, co skutkuje niskim napięciem rozruchowym. Z tego powodu im niższe napięcie falownika, tym lepsza kompatybilność z turbinami wiatrowymi.


Ważne jest również, aby spojrzeć na moc znamionową falownika. Powinno to przekraczać maksymalną moc wyjściową systemu wytwarzania energii odnawialnej, dzięki czemu falownik może obsłużyć maksymalną możliwą ilość energii elektrycznej w systemie, aby zapobiec problemom. Należy również wziąć pod uwagę gwarancję udzieloną przez producenta, która obejmuje wszelkie potencjalne problemy.


Na rynku dostępnych jest wiele dobrych falowników, oferujących szeroki wachlarz opcji najlepiej dostosowanych do potrzeb związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej. Falownik, który jest dla Ciebie najlepszy, jest w dużym stopniu zależny od posiadanego systemu i jego wymagań. Oczywiście TESUP dostarcza również falowniki do turbin wiatrowych, kupując turbinę wiatrową TESUP, możesz dodać falownik bezpośrednio do zamówienia.


Przydatne linki:

Jak podłączyć falownik wia