top of page

Który z nich jest dla Ciebie lepszy - turbina pionowa czy pozioma? Poznaj nasze produkty!

Dziś porozmawiamy o tym, jaki rodzaj turbiny wiatrowej wybrać i dlaczego.


Na początek upewnijmy się, że wiesz, czym jest turbina wiatrowa i jak działa.


Turbina wiatrowa to maszyna, która wytwarza energię elektryczną, wykorzystując energię kinetyczną wiatru. Dwie lub trzy łopaty wirnika zamontowane na wirniku tworzą turbinę wiatrową. Wirnik zaczyna się obracać, gdy na te łopaty działają siły podnoszenia i oporu wiatru. Wirnik ma połączony z nim wał główny, a na drugim końcu wał jest połączony z generatorem elektrycznym. Gdy generator jest zasilany przez turbinę wiatrową, wytwarzana jest energia elektryczna.


W wyniku obrotu tej osi istnieją dwa główne typy turbin wiatrowych: poziome i pionowe.


Poziome turbiny wiatrowe:


Jest to rodzaj turbiny wiatrowej, w której oś jej obrotu jest równoległa do kierunku przepływu strumienia powietrza. Jest to najbardziej wydajny typ turbiny wiatrowej i najczęściej stosowany na świecie. Turbina o poziomej osi obrotu wykorzystywana jest głównie do wytwarzania energii elektrycznej do celów komercyjnych w różnych częściach świata.


W przypadku turbiny wiatrowej o osi poziomej oś obrotu turbiny jest równoległa do strumienia wiatru. W turbinie wiatrowej o poziomej osi generator elektryczny jest zainstalowany na szczycie wieży. Turbina wiatrowa o poziomej osi wymaga dużej przestrzeni do pracy łopat. Działanie turbiny wiatrowej o poziomej osi jest uzależnione od kierunku wiatru. Wysokość osi poziomej turbiny wiatrowej od ziemi jest duża.


Pionowe turbiny wiatrowe:


Oś obrotu turbin wiatrowych o pionowej osi jest pionowa lub prostopadła do podłoża. Wiatr może wiać we wszystkich kierunkach przy turbinach o pionowej osi obrotu. Ze względu na swoje możliwości adaptacyjne, turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu są uważane za najlepszy wybór do instalacji, gdy wiatr jest niestabilny lub gdy turbina nie może być umieszczona wystarczająco wysoko, aby korzystać ze stabilnego wiatru ze względu na przepisy rządowe. W turbinie wiatrowej o pionowej osi generator jest instalowany na ziemi. Turbina wiatrowa o pionowej osi wymaga niewielkiej przestrzeni do pracy łopaty. Działanie turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu jest niezależne od kierunku wiatru.


Oba mają swoje zalety, a celem tego artykułu jest pomoc w wyborze odpowiedniego systemu do Twojej aplikacji.


Porównując je pod względem złożoności mechanicznej i naprężeń, turbiny o poziomej osi są mechanicznie bardziej złożone niż konstrukcje pionowe, ponieważ wymagają mechanizmu odchylania, aby dostosować się do zmian kierunku wiatru. Pod względem odpowiedniej lokalizacji wysokie wieże i długie łopaty turbin poziomych pracują tylko na otwartej przestrzeni. Turbiny pionowe są na ogół znacznie bardziej kompaktowe i stwarzają mniej ograniczeń w przypadku instalacji na dachach budynków i innych obszarach miejskich. Niewielka wysokość jednostki pionowej sprawia, że nadaje się również do wietrznych obszarów między budynkami i na wzniesieniach.


Pionowe turbiny wiatrowe Tesup Magnum 5 i Master X są większe i mają dłuższe łopaty wirnika. Mają wyższe oceny wydajności i są bardziej skłonni do działania przy wyższych prędkościach wiatru. Lepiej przekształcają energię wiatru w użyteczny ruch mechaniczny, ponieważ ich łopaty są prostopadłe do kierunku wiatru, dzięki czemu energia może być generowana przez cały czas obrotu.


Turbiny wiatrowe Tesup ATLAS są mniejsze i bardziej kompaktowe w porównaniu do naszych poziomych turbin wiatrowych. Idealnie nadają się do środowisk miejskich, są łatwiejsze w instalacji i wymagają mniej miejsca. Nie muszą też być skierowane we właściwym kierunku wiatru. W układzie pionowym powietrze napływające z dowolnego kierunku może obracać łopatki. Znoszą również turbulentne wiatry lepiej niż poziome turbiny wiatrowe. Oba modele ATLAS wychwytują wiatr z dowolnego kierunku i są popularnym wyborem w środowiskach miejskich. Mogą być również łączone z panelami słonecznymi w systemach hybrydowych i charakteryzują się niskim poziomem hałasu podczas pracy.


Niezależnie od tego, czy są poziome, czy pionowe, wszystkie są w stanie zaspokoić codzienne potrzeby elektryczne w gospodarstwie domowym. Wybór między poziomymi i pionowymi turbinami wiatrowymi zależy od konkretnego zastosowania i warunków wietrznych w Twojej lokalizacji. Jeśli dostępny jest silny i stały wiatr, Magnum 5 lub Master X byłyby bardziej wydajne. Jeśli jednak dysponujesz ograniczoną przestrzenią, a wiatr jest słabszy i bardziej burzliwy, lepszym rozwiązaniem będą nasze modele ATLAS.


Mamy nadzieję, że ten blog pomoże Ci zdecydować, jaki typ turbiny wiatrowej wybrać. Możesz skontaktować się z nami w celu uzyskania dalszych informacji!

bottom of page