top of page

Jak turbiny wiatrowe wpływają na ptaki?

Rozważając kwestię zrównoważonego rozwoju i tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości, zbyt często nacisk kładzie się bezpośrednio na emisje i sposoby ich redukcji. Często oznacza to, że jedyną rzeczą, na której koncentruje się firma lub kraj, jest zmniejszenie ilości dwutlenku węgla lub podobnych emisji związanych z ociepleniem, pozostawiając za sobą inne cele zrównoważonego rozwoju. Chociaż praktyka ta jest korzystna w spowalnianiu i łagodzeniu zmian klimatycznych, zrównoważony rozwój nie może i powinien skupiać się nie tylko na redukcji emisji, aby uzyskać najlepsze wyniki. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu zrównoważonych praktyk, takich jak prawa człowieka, warunki życia w miastach czy zdrowie ekologiczne. Takie czynniki pomagają nie tylko ratować świat przed katastrofami klimatycznymi, ale tworzą silniejszy, sprawiedliwszy i bardziej odporny świat do życia w przyszłości.


Względy ekologiczne, czyli zapewnienie, że rośliny i zwierzęta są szeroko rozpowszechnione i bioróżnorodne w celu stworzenia zdrowego środowiska, są bardzo ważne dla rozwoju zrównoważonej planety. Zapewnienie bioróżnorodności w krajach na całym świecie tworzy odporne ekosystemy na zagrożenia takie jak choroby i chroni piękno planety. Kluczem do tego jest zapewnienie dzikim zwierzętom miejsca do życia i rozwoju. Niestety, ciągły rozwój osiedli ludzkich, miast i populacji doprowadził do tego, że zwierzęta są wypychane na coraz mniejsze dzikie obszary lub zmuszane do adaptacji do coraz bardziej nieprzyjaznych środowisk miejskich.


Ochrona bezpiecznych przestrzeni do życia dzikich zwierząt jest ważnym celem TESUP. Niestety turbiny wiatrowe dostarczone przez TESUP mogą stanowić zagrożenie dla ptaków żyjących na obszarach mieszkalnych i wokół nich, na których turbiny TESUP są powszechnie stosowane. Ptaki są ważną częścią wielu ekosystemów, odgrywając wiele ważnych ról. Mniejsze ptaki, takie jak bluebirds, jerzyki i pokrzewki, znane również jako ptaki owadożerne, są kluczem do kontrolowania populacji owadów, drastycznie zmniejszając prawdopodobieństwo plag owadów i chroniąc ludzką produkcję żywności poprzez konsumpcję od 400 do 500 ton owadów rocznie.


Te małe ptaki również silnie oddziałują z roślinami, działając jako zapylacze dla niektórych roślin o jaskrawych kwiatach oraz jako rozsiewacze nasion, zjadające nasiona i roznoszące je z dala od rośliny. Większe ptaki, takie jak wrony, a nawet sępy, działają jako padlinożercy, usuwając martwe zwierzęta i zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób. Nawet większe ptaki, takie jak sowy, orły, sokoły lub inne ptaki drapieżne, kontrolują populacje gryzoni, zapobiegając rozprzestrzenianiu się przez nie chorób. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści i więcej, które ptaki mogą zapewnić zarówno ekosystemom, jak i populacjom ludzkim, sensowna jest ochrona tych populacji ptaków w jak największym stopniu.


Niestety turbiny TESUP zwykle znajdują się na torze lotu ptaków, ponieważ jest to optymalna wysokość do wykorzystania energii wiatru. Chociaż rzadko, ptaki mogą mieć problemy z widzeniem szybko poruszających się ostrzy i zderzają się z nimi, raniąc ptaka. Ptaki zranione przez turbiny wiatrowe w nieproporcjonalny sposób wpływają na populacje niektórych gatunków ptaków. Na przykład badania w Stanach Zjednoczonych i Europie ujawniły szereg przypadków, w których duże orły, kalifornijskie kondory i marmurkowe murrety wleciały do ​​turbin wiatrowych i zostały ranne. Jest to szczególnie szkodliwe, ponieważ gatunki te są zagrożone szczególnie powolnym tempem reprodukcji tylko jednego pisklęcia rocznie, co potencjalnie grozi przybliżeniem tych gatunków do wyginięcia.

https://abcbirds.org/blog21/wind-turbines-are-threat-to-birds/


Problem turbin wiatrowych powodujących obrażenia ptaków jest bardziej widoczny w większych instalacjach turbin wiatrowych, takich jak morskie farmy wiatrowe, jednak TESUP chciałby pomóc w każdy możliwy sposób! Obecnie łopatki turbiny TESUP są pojedynczymi blokami w odcieniach bieli dla turbin o osi pionowej lub czerni dla turbin o osi poziomej. TESUP chce to zmienić, dodając odrobinę koloru do łopat turbin wiatrowych, aby były bardziej widoczne dla ptaków. Widzenie ptaka jest jednym z jego najsilniejszych i najostrzejszych zmysłów, jednak niektóre kolory odbiera lepiej niż inne.


Ptaki mają zdolność widzenia światła w zakresie ultrafioletowym, co nie jest możliwe dla ludzkich oczu. Są one również wyposażone w specjalne „szyszki”, komórkę, która wyczuwa fale świetlne w oczach wszystkich zwierząt. Te stożki zawierają dodatkową kroplę oleju w porównaniu z ludzkimi oczami, która odfiltrowuje niektóre kolory, pozwalając im zobaczyć duży kontrast między kolorami. Z tego powodu TESUP testuje dodanie jaskrawofioletowych końcówek akcentujących na końcach łopat turbin wiatrowych. Przykład tego można zobaczyć poniżej nałożony na krawędzie łopat turbin Magnum 5 i Master X.

https://www.thespruce.com/how-birds-see-color-386467

https://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2908&context=icwdm_usdanwrcW szczególności patrząc na turbinę Master X, stosunkowo mały promień zastosowanych łopat turbiny wiatrowej zmniejsza obszar, na który może wlecieć przelatujący ptak, zmniejszając ryzyko dla lokalnych populacji ptaków. Korpus turbiny wiatrowej jest pomalowany na biało, co jest również korzystne dla bezpieczeństwa ptaków. Biel jest postrzegana jako kolor zagrożenia, niepokoju i agresywności dla ptaków. Dzieje się tak dlatego, że kolor występuje w naturze jako część upierzenia wielu ptaków, aby odstraszyć inne ptaki, a białe pióra są zwykle pokazywane jako część groźnego lub agresywnego pokazu.


Ale nie martw się! Dodanie odrobiny bieli w postaci instalacji turbiny wiatrowej nie wypędzi wszystkich ptaków z ogrodu, a jedynie od samej turbiny. Aby zachęcić ptaki do korzystania z Twojego ogrodu i zachęcić do zdrowego ekosystemu w Twoim lokalnym środowisku, możesz wprowadzić do ogrodu kolorowe gatunki roślin, aby zapewnić pożywienie i schronienie miejscowym ptakom, postawić budkę dla ptaków, aby zapewnić schronienie ptakom lub zainstalować ptaka karmnik, najlepiej pomalowany na jasne kolory, aby przyciągnąć ptaki!

https://www.thespruce.com/colors-that-attract-birds-386400TESUP naprawdę podkreśla znaczenie w pełni zrównoważonego rozwoju świata i bierze pod uwagę wiele czynników zrównoważonego rozwoju, nie tylko redukcję emisji, którą zapewnia wytwarzanie energii odnawialnej przez TESUP. TESUP nie może się doczekać wdrożenia tego etapu malowania swoich turbin, aby mieć pozytywny wpływ!