top of page

Kryzys energetyczny i przyszłość energetyki


Zużycie energii jest podstawowym faktem współczesnego życia. Ludzie na całym świecie zużywają energię do niemal każdego zadania, które wykonują w ciągu dnia. Od ogrzewania domów podczas zimnych porywów lub utrzymywania włączonych świateł, dla większości niezbędne jest stałe dostarczanie niezawodnej energii elektrycznej. Staje się więc poważnym problemem, gdy energia ta staje się coraz droższa i niedostępna dla wielu ludzi, szczególnie tych najsłabszych w społeczeństwie. W ostatnich miesiącach zaobserwowano to w całej Europie, co doprowadziło do drastycznego wzrostu kosztów życia na całym kontynencie. Ten bezprecedensowy wzrost kosztów był trudny dla większości, ponieważ rachunki gospodarstw domowych rosną, obniżając dochód rozporządzalny wielu rodzin o średnich dochodach. Jednak dla niektórych ta podwyżka cen energii może być fatalna. Dla najbiedniejszych w społeczeństwie ta podwyżka cen może oznaczać wybór między ogrzewaniem domu a wyżywieniem rodziny. Więc co spowodowało tę niefortunną sytuację i jakie są potencjalne konsekwencje dla przyszłości energii?


Ryzyko odcięcia gazu


Cóż, krótka odpowiedź brzmi… Cóż, wiele powodów, różne wydarzenia geopolityczne powodujące problemy na wiele sposobów. Głównym i najnowszym czynnikiem jest prawdopodobnie rosyjska inwazja na Ukrainę. Ta niesprawiedliwa inwazja została odpowiednio zaspokojona przez nałożenie na Rosję ostrych sankcji handlowych z wielu krajów na całym świecie. Rosja jest głównym światowym dostawcą ropy naftowej, pozyskującym ogromne ilości z syberyjskich pól naftowych i eksportującym ją do reszty świata. Sankcje wobec Rosji doprowadziły do ​​znacznego spadku ilości ropy eksportowanej z Rosji.


Ogromna część rosyjskiego eksportu ropy płynęła różnymi dużymi rurociągami, takimi jak Nord Stream 1, do krajów europejskich, stanowiąc dużą część europejskiego importu ropy. Wraz z eskalacją niedawnych napięć Rosja zamknęła wiele swoich największych rur w celu konserwacji, a niektórzy podejrzewają, że rury pozostaną zamknięte na czas nieokreślony, odcinając Europę od głównego źródła energii. To sprawiło, że Europa walczy o wzmocnienie swoich rezerw energii, a UE uchwaliła nowe przepisy, które wymagają, aby magazynowanie gazu ziemnego (inne paliwo do wytwarzania energii elektrycznej) było 80% przed zimą.


Wynikające z tego zmniejszone dostawy energii elektrycznej z europejskich elektrowni doprowadziły do ​​niedoboru podaży w porównaniu z popytem, ​​powodując wzrost cen energii. Doprowadziło to do podjęcia przez UE drastycznych środków w celu zastąpienia mocy elektrycznej, takich jak tymczasowe ponowne otwarcie i ponowne uruchomienie nieużywanych elektrowni węglowych. Oczywiście nie jest to dobry krok dla środowiska, biorąc pod uwagę liczbę zanieczyszczeń wytwarzanych przez elektrownie węglowe, ale został uznany przez europejskich przywódców za zło konieczne.


Wielu obawia się, że pozostawione bez kontroli ceny energii mogą znacznie, znacznie gorzej, gdy wejdziemy w zimę. Historycznie zużycie energii znacznie wzrasta zimą, gdy ludzie zwiększają ogrzewanie swoich domów, aby reagować na niższe temperatury. Ponieważ ostatnie zimowe temperatury i pogoda są bardziej nieprzewidywalne i surowe, wielu obawia się, że ludzie nie będą w stanie wystarczająco ogrzać swoich domów, co potencjalnie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.Zatrzymać wiatr czy zablokować słońce?

Jak więc wygląda przyszłość energii? Jaki wpływ będzie miał ten niedawny kryzys na świat i sposób, w jaki wytwarza on energię elektryczną? Cóż, trudno powiedzieć, zwłaszcza na skalę światową. Na dłuższą metę może to być korzystne dla świata. Świat zdaje sobie teraz sprawę z niebezpieczeństw związanych z poleganiem na rosyjskim gazie jako źródła energii i zagrożeń politycznych, jakie może to nieść. Rosja może w dowolnym momencie przestać dostarczać ropę z powodu sporu politycznego, co spowoduje powrót cen energii na kontynencie.


Wiele krajów nie chce narażać się na to ryzyko i obecnie stara się poprawić samowystarczalność swoich sieci elektrycznych. Świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu dla wielu z tych krajów jest zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii. W końcu nikt nie jest w stanie zatrzymać wiatru ani zasłonić słońca, co skutkuje całkowicie samowystarczalnym systemem. Tak więc rosyjska inwazja na Ukrainę może przyspieszyć przyjęcie energii odnawialnej na świecie. Świat naprawdę jest połączony!
Więc jaką lekcję możesz z tego wyciągnąć? Nie możesz osobiście mieć znaczącego wpływu na geopolityczny wpływ na dostawy energii, prawda? Cóż, tak, niestety, byłoby to poprawne. Ale! W tej chwili możesz wziąć stronę z wielu krajów świata i stać się bardziej samowystarczalnym. A genialne jest to, że możesz to zrobić dokładnie w taki sam sposób, jak wiele innych krajów! Po prostu zwiększając inwestycje w energię odnawialną!


Twoja długoterminowa inwestycja

Zainstalowanie systemu energii odnawialnej w domu, firmie lub nieruchomości pozwoli Ci wytwarzać własną energię elektryczną, całkowicie niezależną od wpływów zewnętrznych (oczywiście innych niż pogoda), dzięki czemu możesz nadal wytwarzać energię elektryczną bez martwienia się o światowy rynek energii. Może to być nawet dla Ciebie korzystne, każda nadwyżka energii, którą wygenerujesz, może zostać sprzedana do sieci po zawyżonych cenach! Otrzymasz niezłą premię. Jest to oczywiście dość duża inwestycja początkowa, ale na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze!


Jeśli interesuje Cię system energii odnawialnej dla Twojego domu, TESUP ma kilka świetnych opcji. Zajrzyj na stronę sklepu TESUP, jeśli masz na to ochotę!