top of page

„Nie można zbudować domu bez paneli słonecznych w Kalifornii” Claudio Canizares

„W Kalifornii nie można zbudować domu bez paneli słonecznych” Claudio Canizares, profesor uniwersytecki w Hydro One Research Chair i dyrektor wykonawczy Instytutu Zrównoważonej Energii Waterloo. Nasz zespół edukacyjny kontynuuje komunikację z kluczowymi ekspertami w dziedzinie energii odnawialnej aby mieć jak najlepszą wiedzę o sektorze i podzielić się nią z Wami na naszej stronie. Tym razem udało nam się porozmawiać z profesorem z Kanady Claudio Canizares Dyrektorem Wykonawczym Waterloo Institute for Sustainable Energy.
Działalność badawcza profesora Cañizaresa koncentruje się na badaniu stabilności, sterowania, optymalizacji, modelowania, symulacji i zagadnień obliczeniowych w masowych systemach energetycznych, mikrosieciach i systemach energetycznych w kontekście konkurencyjnych rynków energii i inteligentnych sieci. Profesor Canizares podzielił się z nami swoją wizją przyszłości w dziedzinie energii odnawialnej, a także opowiedział o sytuacji w tej dziedzinie w Ameryce Północnej. „W Kanadzie zanieczyszczenie powietrza z sieci jest znacznie niższe niż w USA i Europie. Mamy dużo energii wodnej i gazu, ponieważ elektryczność nie jest zużywana tak często. Cena energii elektrycznej w Kanadzie jest niższa niż w Europie. Istnieje wsparcie i inicjatywy rządów dla energii odnawialnej, ale poparcie ze strony rządów jest znacznie wyższe w Europie. Ameryka Północna jest bardzo duża, a rozwój energetyki odnawialnej różni się w zależności od miejsca i prowincji lub stanu. Na przykład w Kalifornii nie można zbudować domu bez paneli słonecznych, podczas gdy w Teksasie rozwój energii odnawialnej w gospodarstwach domowych jest niski, a rząd prawie go nie wspiera. Na przykład w Kanadzie Quebec pozyskuje już ponad 90% swojej energii z energii odnawialnej, której podstawą jest energia wodna, a obecnie rozwija energię wiatrową”.


Profesor Canizares podzielił się z nami swoją wizją potencjału turbin wiatrowych w sektorze mieszkaniowym. Jego zdaniem turbiny wiatrowe mają przyszłość w niektórych gminach i farmach wiatrowych. „Instalacja turbin wiatrowych to wyzwanie w sektorze mieszkaniowym. Istnieje wiele wymaganych pozwoleń i ograniczeń dotyczących jego instalacji. Turbiny wiatrowe nie mogą konkurować z energią słoneczną w domach. Bateria Solar plus zapewnia to, czego potrzebujesz. Kiedy nie masz słońca, masz baterię”.W przypadku mieszkaniowych turbin wiatrowych TESUP większość stanów nie wymaga zezwoleń jako produkty generatorów energii niskiego napięcia. Również wraz z gwałtownie rosnącym w ciągu ostatnich 3 miesięcy zainteresowaniem mieszkaniowymi turbinami wiatrowymi, TESUP będzie nadal poznawał opinie i doświadczenia profesjonalistów z całego świata na temat perspektyw energii odnawialnej w przyszłości.


Dziękuję profesorze za poświęcony czas i za podzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

TESUP będzie kontynuować serię wywiadów, aby nadążyć za duchem czasu i uzyskać najnowszą wiedzę z różnych punktów widzenia, aby podzielić się nią z Tobą.