top of page

Nikola Tesla: wizjonerski wynalazca, który przewidział potencjał energii odnawialnej

Zanurzmy się w świat Nikoli Tesli, największego wynalazcy, który całkowicie widział szum związany z energią odnawialną, zanim jeszcze powstał. Był serbsko-amerykańskim wynalazcą, inżynierem elektrykiem, inżynierem mechanikiem, futurystą i erudytą, uważanym za jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Najbardziej znany jest ze swojego wkładu w projektowanie nowoczesnego systemu elektroenergetycznego, odkrycie wirującego pola magnetycznego, wynalezienie cewki Tesli i rozwój komunikacji bezprzewodowej.


Nikola Tesla working

Tesla był także myślicielem-wizjonerem, który wierzył w potencjał energii odnawialnej. Zaproponował wykorzystanie energii geotermalnej, słonecznej i wiatrowej do wytwarzania energii elektrycznej, a nawet opracował plan bezprzewodowego systemu przesyłu energii, który mógłby zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z energii.


Pomysły Tesli dotyczące energii odnawialnej wyprzedzały swoje czasy, ale dziś są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. W obliczu wyzwań związanych ze zmianą klimatu i szczytem wydobycia ropy naftowej musimy znaleźć nowe sposoby wytwarzania energii elektrycznej, które są czyste, zrównoważone i niedrogie. Praca Tesli zapewnia plan na przyszłość zasilaną energią odnawialną.


Oto kilka konkretnych pomysłów Tesli na temat energii odnawialnej:


Tesla turbine
  • Zaproponował wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania domów i przedsiębiorstw energetycznych.

  • Opracował wieżę zasilaną energią słoneczną, która mogłaby wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić całe miasto.

  • Zaprojektował turbinę wiatrową, która była bardziej wydajna niż jakakolwiek inna dostępna wówczas na rynku.

  • Wyobraził sobie bezprzewodowy system przesyłu energii, który mógłby dostarczać energię elektryczną do domów i firm bez konieczności stosowania przewodów.

Turbina Tesli to bezłopatkowa turbina o przepływie dośrodkowym, opatentowana przez Nikolę Teslę w 1913 roku. Był to jego setny patent. Pierwotnie miał służyć do napędzania lub sprężania płynów. Jednak może być również używany ze sprężonym powietrzem lub parą wodną, jako pompa ściekowa, a nawet jako odśrodkowa pompa krwi.


By Stanislav Kozlovskiy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22226682


Jego pomysły dotyczące energii odnawialnej nie były pozbawione wyzwań. Na przykład jego wieża zasilana energią słoneczną nigdy nie została zbudowana, a jego bezprzewodowy system transmisji energii nigdy nie został w pełni rozwinięty. Jednak jego praca położyła podwaliny pod rozwój technologii energii odnawialnej, które są obecnie stosowane na całym świecie. Jego praca nadal inspiruje i motywuje ludzi na całym świecie, którzy pracują nad rozwojem nowych technologii, które pomogą nam przejść na czystą energię w przyszłości.


Oprócz pracy nad energią odnawialną Tesla wniósł również znaczący wkład w wiele innych dziedzin, w tym elektrotechnikę, inżynierię mechaniczną, fizykę, matematykę, komunikację bezprzewodową, zdalne sterowanie, obrazowanie rentgenowskie, syntezę jądrową i inżynierię trzęsień ziemi. Tesla był prawdziwym erudytą, a jego praca wywarła głęboki wpływ na świat, w którym żyjemy dzisiaj, a jego spuścizna będzie żyła dla przyszłych pokoleń.


Ciekawostki o Tesli:


  • Tesla rozwinął pomysł technologii smartfonów w 1901 roku.

  • Tesla i wynalazca Thomas Edison byli kiedyś rywalami, ale później zostali przyjaciółmi.

  • Tesla miał pamięć fotograficzną i mógł zapamiętywać książki i obrazy w ciągu kilku sekund.

  • Tesla bał się pereł i nie rozmawiał z kobietami, które je nosiły.

  • Tesla miał obsesję na punkcie liczby 3 i często używał jej w swoich wynalazkach.


Tesla vs Edison


Jak możemy pójść w ślady Tesli?


Możemy to zrobić inwestując w technologie energii odnawialnej. Możemy go również wesprzeć, wykorzystując energię odnawialną. Możemy też edukować się na temat korzyści płynących z energii odnawialnej i dzielić się tymi informacjami z innymi.

Podejmując te kroki, możemy pomóc w stworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości, tak jak przewidywała Tesla. Zrób krok już dziś i przestaw się na energię odnawialną z TESUP już dziś.bottom of page