top of page

Odeszła królowa Elżbieta II

Most Londyński nie działa

Najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii, w wieku 96 lat, zmarł w Balmoral. O 18:30 czasu BST flaga związkowa na szczycie pałacu została obniżona do połowy masztu, a na zewnątrz wywieszono oficjalne zawiadomienie o śmierci.


Rodzina królewska weszła w okres żałoby. Oficjalne starcia zostaną odwołane, a flagi związkowe zawisną do połowy masztu na rezydencjach królewskich, budynkach rządowych, w siłach zbrojnych i na brytyjskich posterunkach za granicą.


Podczas swoich rządów widziała 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla, a skończywszy na pani Truss.Elizabeth Alexandra Mary Windsor

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Była pierwszym dzieckiem księcia Yorku, Alberta. Jej ojciec nie był królem, kiedy się urodziła. Ale od najmłodszych lat wykazywała poczucie odpowiedzialności wobec monarchii. Po abdykacji króla Edwarda VIII w 1936 r. ojciec Elżbiety został królem Jerzym VI, a ona została dziedzicem.


W 1947 poślubiła Philipa Mountbattena, dalekiego kuzyna, który został księciem Edynburga.


Miała 25 lat, gdy jej ukochany ojciec król zmarł w styczniu 1952 roku.


Królowa

Po wstąpieniu na tron 6 lutego 1952 r. została przewodniczącą Wspólnoty i królową siedmiu krajów (Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, RPA, Pakistan i Cejlon). Zaczęła nową erę elżbietańską.


Poświęciła swoje życie służbie. Odziedziczyła i poświęciła swoje życie Koronie. Dla niej rodzina przyszła po monarchii. Była daleką, ale kochającą matką, książę Karol opiekował się głównie dziećmi.


Monarchia reformowana

Elżbieta zreformowała monarchię na ten mniej posłuszny wiek, nawiązując kontakt z publicznością poprzez spacery, wizyty królewskie i uczestnictwo w wydarzeniach publicznych.


Wbrew opiniom wielu urzędników wystąpiła w telewizji. Uważała, że powinna nastąpić integracja z ludźmi mówiącymi: „Muszę być widziany, żeby uwierzyć”.


Dziękuję za przysługę, którą oddałeś królowej...gif
bottom of page