top of page

On-grid vs off-grid: Jakie są różnice?

Energia słoneczna i wiatrowa to dwa wspaniałe źródła energii odnawialnej, które mogą generować energię elektryczną dla domu. Ale jeśli chodzi o wybór odpowiedniego systemu, możesz być rozdarty między opcjami on-grid (podłączonymi do sieci) i off-grid, które wykorzystują energię słoneczną i wiatrową. Nie martw się, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zrozumieć różnice i podjąć świadomą decyzję. Zanurzmy się więc!Systemy on-grid, niezależnie od tego, czy są zasilane energią słoneczną czy wiatrową, są podłączone do lokalnej sieci energetycznej. Systemy te współpracują z siecią, zapewniając dodatkowy zastrzyk energii oprócz tego, co otrzymujesz od firmy energetycznej. Jeśli zdecydujesz się na energię słoneczną, systemy on-grid wykorzystują fotowoltaiczne (PV) panele słoneczne do generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wszelkie nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele trafiają z powrotem do sieci, przynosząc kredyty w ramach pomiaru netto. Oznacza to, że jeśli system fotowoltaiczny generuje więcej energii niż zużywasz, możesz zrównoważyć swoje rachunki za energię elektryczną za pomocą tych kredytów.


Całkiem fajnie, prawda? Podobnie w przypadku energii wiatrowej, systemy sieciowe wykorzystują turbiny wiatrowe do generowania energii elektrycznej. Wszelka dodatkowa energia, którą wytwarzają, również wraca do sieci, dając ci szansę na zdobycie kredytów. Będąc w sieci, zarówno systemy solarne, jak i wiatrowe oszczędzają kłopotów i kosztów związanych z koniecznością tworzenia kopii zapasowych akumulatorów w celu przechowywania nadmiaru energii. Zapewniają one niezawodne źródło energii elektrycznej i mogą nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy na rachunkach za prąd dzięki pomiarom netto. I nie zapominaj, że posiadanie sieci jako kopii zapasowej gwarantuje, że nie pozostaniesz w ciemności w czasach wysokiego zapotrzebowania na energię lub gdy wytwarzanie energii odnawialnej będzie niewystarczające.


Z drugiej strony, systemy off-grid są niezależne i nie są podłączone do sieci elektrycznej lub przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Systemy te mogą łączyć panele słoneczne i turbiny wiatrowe w celu generowania energii elektrycznej, co czyni je idealnymi dla odległych obszarów lub miejsc o niepewnym dostępie do sieci. Systemy off-grid wykorzystują akumulatory do przechowywania energii generowanej przez panele słoneczne i turbiny wiatrowe. W ten sposób będziesz mieć dostęp do energii elektrycznej nawet w przypadku awarii sieci lub podczas uciążliwych przerw w dostawie prądu. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli mieszkasz na odludziu lub w obszarze podatnym na przerwy w dostawie prądu.


Ale chwileczkę, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed wskoczeniem do świata off-grid. Systemy te wymagają znacznych inwestycji z góry, ponieważ będziesz musiał zainwestować w przechowywanie baterii, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość energii na czas, gdy nie ma światła słonecznego lub wiatru. Nie zapominajmy też o kosztach konserwacji. Akumulatory mogą wymagać konserwacji, a z czasem nawet wymiany, co może zwiększyć wydatki. Jednak pomimo początkowej inwestycji, systemy off-grid mogą przynieść długoterminowe oszczędności kosztów, eliminując te nieznośne rachunki za energię elektryczną.


Kolejną zaletą systemów off-grid jest to, że są one stosunkowo proste w konfiguracji. Ponieważ nie wymagają one podłączenia do sieci elektrycznej, instalacja jest prostsza i mniej skomplikowana. Jest to duża zaleta, zwłaszcza jeśli szukasz samowystarczalnego rozwiązania w zakresie energii odnawialnej bez zbytniego kłopotu.


Podsumowując, zarówno systemy on-grid, jak i off-grid wykorzystujące energię słoneczną i wiatrową mają swoje niesamowite zalety. Systemy on-grid zapewniają niezawodne źródło energii elektrycznej, które uzupełnia zasilanie sieciowe, z dodatkowym bonusem w postaci pomiaru netto i potencjalnych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Oferują one korzyści płynące z energii słonecznej i wiatrowej, jednocześnie utrzymując połączenie z siecią, dzięki czemu zawsze będziesz mieć zapasowe źródło zasilania, gdy będziesz go potrzebować.


Z drugiej strony, systemy off-grid zapewniają całkowitą niezależność energetyczną, chroniąc przed przerwami w dostawie prądu i potencjalnie oszczędzając pieniądze poprzez wyeliminowanie miesięcznych rachunków za energię elektryczną. Należy jednak pamiętać, że systemy off-grid wymagają znacznej inwestycji z góry w przechowywanie baterii i należy wziąć pod uwagę bieżące koszty utrzymania. Jeśli chodzi o wybór między systemami on-grid i off-grid, poświęć trochę czasu na rozważenie swoich konkretnych potrzeb i okoliczności. W ten sposób znajdziesz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.bottom of page