top of page

Podstawy energetyki wiatrowej: Czy znasz warunki?

Jeśli interesujesz się energią odnawialną, to prawdopodobnie słyszałeś o energetyce wiatrowej. Ale czym właściwie jest energia wiatrowa? A jakie są te wszystkie nieznane lub znajome terminy, o których ciągle słyszysz? Nie martw się, zapewniamy Ci ochronę. Oto niektóre z najczęstszych wyjaśnień terminologii dotyczącej energii wiatrowej:

Turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa to urządzenie, które przetwarza energię wiatru na energię elektryczną. Składa się z wirnika, gondoli (obudowy zawierającej generator, przekładnię i inne elementy) oraz wieży (konstrukcji podtrzymującej wirnik i gondolę).


Wirnik

Wirnik jest częścią turbiny wiatrowej, która przekształca energię wiatru w energię obrotową. Składa się z dwóch lub trzech łopatek, które mają kształt płatów. Kiedy wieje wiatr, łopaty obracają się wokół centralnej piasty, która jest połączona z generatorem.


Generator

Generator jest częścią turbiny wiatrowej, która przetwarza energię obrotową wirnika na energię elektryczną. Działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej w celu wytworzenia prądu elektrycznego.


Kontrola skoku

Kontrola skoku to system, który dostosowuje kąt łopatek, aby kontrolować prędkość wirnika. Kiedy prędkość wiatru wzrasta, łopaty obracają się tak, że generują mniejszą siłę nośną, co spowalnia wirnik. Gdy prędkość wiatru spada, łopaty obracają się, aby generować większy udźwig, co przyspiesza wirnik.


Kontrola odchylenia

Kontrola odchylenia to system, który dostosowuje orientację wirnika tak, aby był skierowany w stronę wiatru. Wykorzystuje czujnik i silnik do obracania zespołu gondoli i wirnika do właściwej pozycji.


Szybkość włączenia

Prędkość włączenia to prędkość wiatru, przy której turbina wiatrowa zaczyna wytwarzać energię elektryczną. Ta prędkość wynosi zazwyczaj około 3-4 m/s (7-9 mph).


Prędkość odcięcia

Prędkość wyłączenia to prędkość wiatru, przy której turbina wiatrowa przestaje wytwarzać energię elektryczną, aby chronić się przed uszkodzeniem. Ta prędkość wynosi zazwyczaj około 25 m/s (56 mph).


Współczynnik wydajności

Współczynnik wydajności to stosunek rzeczywistej energii wytwarzanej przez turbinę wiatrową w pewnym okresie do maksymalnej energii, jaką mogłaby ona wytworzyć, gdyby działała z pełną wydajnością przez ten sam okres. Jest to miara efektywności wykorzystania turbiny wiatrowej.


Farma wiatrowa

Farma wiatrowa to zespół turbin wiatrowych zlokalizowanych na tym samym obszarze i podłączonych do tej samej sieci elektrycznej. Farmy wiatrowe są zwykle budowane na obszarach o dużej prędkości wiatru, takich jak regiony przybrzeżne lub przełęcze górskie.


Morska farma wiatrowa

Morska farma wiatrowa to farma wiatrowa zlokalizowana na oceanie. Morskie farmy wiatrowe mogą korzystać z silniejszych i bardziej stałych wiatrów, które występują nad oceanem.Masz teraz podstawowe informacje i mamy nadzieję, że to zestawienie terminologii związanej z energią wiatrową było pomocne. Następnym razem, gdy usłyszysz, jak ktoś mówi o turbinach wiatrowych, będziesz dokładnie wiedział, o czym mówi! Aby być na bieżąco śledź TESUP!