top of page

Pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowych: przepisy i wskazówki

Turbiny wiatrowe stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów, a wspaniałe źródło energii odnawialnej jest coraz bardziej przydatne na obecnym rynku energii. W związku z tym dodatkiem do dowolnej nieruchomości, co zrozumiałe, wielu klientów TESUP, którzy chcieliby zainstalować turbiny wiatrowe na swoim domu, obawia się legalności takiej operacji. Jest to w większości objęte pozwoleniem na budowę dla nieruchomości mieszkalnych w celu zainstalowania domowych turbin wiatrowych. Zasady i prawa dotyczące pozwolenia na budowę różnią się w zależności od kraju, a nawet lokalnie w różnych dzielnicach danego kraju. Ze względu na tę zmienność praw i zasad każdemu, kto chce zainstalować turbinę wiatrową, może być trudno upewnić się, że ich instalacja jest zgodna z lokalnymi przepisami.


Ten blog przedstawia kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę i rozważyć, jeśli chcesz kupić sobie turbinę wiatrową do zainstalowania na swojej nieruchomości. W szczególności skupimy się na ograniczeniach w pozwoleniach na budowę nałożonych przez rządy i lokalne organy zarządzające w krajach Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Niemiec. Przyjrzymy się również kilku ogólnym wskazówkom dla osób spoza tych krajów, które pomogą Ci zacząć od pewnych kwestii dotyczących pozwolenia na budowę podczas instalowania małej domowej turbiny wiatrowej na Twojej nieruchomości.


Najpierw przyjrzymy się Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii obowiązują różne wymagania dotyczące turbin wiatrowych w zależności od kraju zamieszkania: Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej. W Walii, Szkocji i na Wyspie Północnej zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę w celu zainstalowania turbiny. W Anglii zwykle wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę turbiny wiatrowej, jednak istnieją wyjątki, w których pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, jeśli turbina jest sklasyfikowana jako „dozwolona inwestycja”. Zasadniczo ma to zastosowanie, gdy nieruchomość nie ma jeszcze zainstalowanej turbiny wiatrowej lub pompy ciepła. Więcej informacji na temat tych przypadków można znaleźć pod tym linkiem:

https://www.legislation.gov.uk/uksi/2011/2056/made Jeśli chodzi o wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę, różnią się one również w zależności od kraju w Wielkiej Brytanii. Zezwolenia na budowę w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wymagają: aby turbina wiatrowa była jedyną zainstalowaną na nieruchomości; Że turbina znajduje się 100 m od granic innej nieruchomości i że turbina wiatrowa nie jest zlokalizowana na obszarze o szczególnym znaczeniu, takim jak obszar chroniony, miejsce światowego dziedzictwa, obszar zainteresowania naukowego lub na terenie budynku wpisanego do rejestru zabytków. Więcej informacji można znaleźć tutaj:


http://www.legislation.gov.uk/ssi/2010/27/pdfs/ssi_20100027_en.pdf

Anglia ma wymagania specyficzne dla typu turbiny wiatrowej. W przypadku turbin montowanych na budynkach obowiązują następujące wymagania: nieruchomość musi być oddzielona; wierzchołek łopat turbiny nie powinien być wyższy niż 3 metry od wysokości posesji lub 15 metrów nad poziomem gruntu; turbina znajduje się co najmniej 5 metrów od granic nieruchomości. W przypadku instalacji turbin montowanych na słupach górna część turbiny nie może znajdować się wyżej niż 11,1 metra nad ziemią, a turbina powinna znajdować się co najmniej 1,1-krotności jej własnej wysokości od granicy nieruchomości (więc jeśli całkowita wysokość turbiny wynosi 8 metrów, powinna być 8,8 m od granicy twojej działki) Jeśli twoja turbina spełnia te wymagania, prawdopodobnie zostanie zatwierdzona do pozwolenia na budowę, wystarczy złożyć wniosek do lokalnej rady lub komitetu planowania.


Względy dla kogoś, kto chce postawić turbinę w USA, są podobne. Pozwolenie na budowę lub pozwolenia na budowę, jak się je powszechnie nazywa, są nieco trudniejsze do ustalenia. Pozwolenia są na ogół oparte na wymogach zagospodarowania przestrzennego i ograniczeniach obowiązujących w sąsiedztwie, w którym znajduje się nieruchomość. Wydawanie pozwoleń na budowę jest generalnie kontrolowane przez władze lokalne. Ponieważ Stany Zjednoczone są tak dużym krajem, z wieloma władzami lokalnymi, podsumowanie zasad i przepisów dotyczących instalacji turbiny wiatrowej w Twoim domu może być trudne. https://www.energy.gov/energysaver/planning-small-wind-electric-system Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą praktyką jest skontaktowanie się z lokalnymi władzami, takimi jak lokalny inspektor budowlany lub zarząd planistyczny, który może dostarczyć listę wymagań, które musi spełniać instalacja turbiny wiatrowej, aby została zaakceptowana. Chociaż trudno jest podać szczegóły, należy wziąć pod uwagę kilka ogólnych punktów: W strefach mieszkalnych zwykle obowiązuje limit 35 stóp, więc każda turbina przekraczająca ten limit może wymagać dodatkowej dokumentacji; Problemy z hałasem z turbin, chociaż dźwięk emitowany przez turbiny wiatrowe jest ledwo słyszalny, niektórzy sąsiedzi mogą być zaniepokojeni;


Ponadto każdy, kto chce zainstalować turbinę wiatrową na swojej posesji, powinien sprawdzić, czy jej nieruchomość nie podlega wpływom stowarzyszenia właścicieli domów lub sąsiadów. Organizacja ta może wyrazić sprzeciw wobec turbiny wiatrowej z wielu powodów, takich jak turbina wiatrowa niepasująca do estetyki lub charakteru okolicy, potencjalnie blokująca widok z domów lub generująca zbyt duży hałas. Niektóre z tych problemów można rozwiązać, podając dane kontekstowe dotyczące turbiny wiatrowej, którą chcesz zainstalować, takie jak dane dotyczące emisji hałasu lub edytowane zdjęcia instalacji turbiny. (Sprawdź usługę wizualizacji architektonicznych TESUP jeśli potrzebujesz takiego obrazu)

Na koniec w tym poście na blogu przyjrzymy się, jakie są przepisy dotyczące instalacji domowej turbiny wiatrowej w Niemczech. Podobnie jak w USA, tak naprawdę wszystko zależy od regionu, w którym mieszkasz. Domowe turbiny wiatrowe wymagają pozwolenia na budowę. Pozwolenia te wydawane są przez lokalny organ budowlany właściwy dla danego obszaru. Niestety istnieją duże różnice między każdym z tych organów, więc ponownie trudno jest podać dokładne zasady. Zastosuj podobne podejście do USA, gdy chcesz zainstalować domową turbinę, biorąc pod uwagę powyższe względy.


Odnotowano również szereg przypadków, w których urzędnicy w Niemczech byli wprowadzani w błąd co do zastosowań i korzyści płynących z małych turbin wiatrowych blokujących lub utrudniających projekty związane z turbinami wiatrowymi. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, spróbuj przedstawić lokalnym władzom budowlanym dane dotyczące turbiny, którą chcesz zainstalować, potencjalnie przedstawiając podobny przypadek instalacji turbiny wiatrowej w innym miejscu, korzyści, jakie przyniosła i skalę problemów, jakie spowodowała .


TESUP ma nadzieję, że ten wpis na blogu będzie przydatny dla każdego początkującego właściciela turbiny wiatrowej, powodzenia w instalacji własnej turbiny wiatrowej!