top of page

Równonoc jesienna: pierwszy dzień jesieni

Czy to tylko ja, czy wszyscy czują się fajnie? Jesień już nadeszła. Choć 1 września wydaje się być pierwszym dniem jesieni, oficjalnie lub można powiedzieć w terminologii geograficznej 23 września jest pierwszym dniem. I ma fajną nazwę na ten dzień, równonoc. Dowiedzmy się więcej na ten temat.


Dziś jest równonoc 23 września, czyli oficjalnie pierwszy dzień jesieni. W dniu równonocy Słońce wschodzi bezpośrednio na wschodzie i zachodzi bezpośrednio na zachodzie. Słońce przecina równik Ziemi i nazywa się to równonocą słoneczną. Tego dnia Słońce wydaje się wschodzić na wschód i na zachód. Równość dnia i nocy występuje dwa razy w roku, 21 marca i 23 września występują równonoce. Gdy promienie słoneczne uderzają prostopadle w równik, gdzie przechodzi koło oświecenia.


Słowo równonoc wywodzi się od łacińskiego słowa aequus, które oznacza równe i noctis, czyli nox, co oznacza noc. Tak więc w dniu równonocy dzień i noc są prawie takie same.

23 września jest uważany za początek wiosny na półkuli południowej i jesień na półkuli północnej. Możesz w równym stopniu cieszyć się dniem i nocą. Dzień i noc to ta sama pora, więc spędź ten wyjątkowy dzień mądrze.


Na półkuli północnej i południowej promienie słoneczne padają w południe pod kątem 90° do równika. Długość cienia na równiku wynosi zero. Od tej daty promienie słoneczne zaczynają padać prostopadle do półkuli południowej. Od tej daty noce zaczynają być dłuższe niż dni na półkuli północnej. Na półkuli południowej dzieje się odwrotnie. Data ta to początek jesieni na półkuli północnej i początek wiosny na półkuli południowej. Koło oświecenia jest styczne do bieguna. Słońce jest widoczne na obu biegunach w tym dniu. Dzień i noc są równe na Ziemi. Data ta jest początkiem 6 miesięcy nocy na biegunie północnym i początkiem 6 miesięcy dnia na biegunie południowym.


Jest różnica między przesileniem a równonocą, w rzeczywistości są zupełnie przeciwne. Równonoce przypadają na 21 marca i 23 września, natomiast przesilenia 21 czerwca – najdłuższy dzień w roku jako początek lata i 21 grudnia – najkrótszy dzień w roku jako koniec zimy.


W jednym z naszych poprzednich blogów wspomnieliśmy o przesileniu letnim, o którym możesz dowiedzieć się więcej. https://www.tesup.pl/post/najbardziej-produktywne-przesilenie-letnie-z-tesup


Czy wiesz również, że w Japonii ten dzień obchodzony jest jako święto państwowe? W tym dniu szkoły i urzędy są zamknięte i wyłączone dla pracowników. W ich kulturze równonoc jesienna jest obchodzona zgodnie z tradycją Higana. Wspominają zmarłych krewnych i przemijanie pór roku.


Po dzisiejszym dniu na półkuli południowej dni stają się dłuższe niż noce, a na półkuli północnej jest odwrotnie. Data ta to początek wiosny na półkuli południowej i początek jesieni na półkuli północnej. Kup jeden z produktów Tesup i przygotuj się na nadchodzące chłodne jesienne dni dla mieszkańców półkuli północnej i wiosenne dni dla mieszkańców półkuli południowej!