top of page

Rejestry temperatur i nowe wirusy

Jaki jest związek między klimatem a nowymi wirusami? Jak zapisy temperatury wpływają na choroby?

Nadal jestem zszokowana tym, jak wszystkie żywe stworzenia są ze sobą połączone i wpływają na siebie nawzajem. Świat stoi w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów i susze, mrozy i zimowe burze, tornada, cyklony tropikalne i subtropikalne, wichury i pożary. Ze względu na swoją intensywność i częstotliwość prowadzą do najpoważniejszych skutków. Dłuższe okresy upałów i suchej pogody mogą mieć poważny wpływ na zdrowie publiczne, rolnictwo, środowisko i gospodarkę. Przyjrzymy się dokładniej części dotyczącej zdrowia publicznego.

Zwierzęta, które tracą swoje domy w wyniku globalnego ocieplenia, migrują do nowych miejsc, roznosząc przy tym własne choroby. Kiedy te wirusy, które nie stanowią dla nich problemu, wchodzą w interakcję z innymi żywymi istotami, mogą powodować poważne choroby u tych stworzeń, ponieważ ich ciała nie są gotowe na te wirusy. Gdy te stworzenia się poruszają, niosą ze sobą choroby.

Klimat jest związany z chorobami. Ale jak?


Przed XIX wiekiem ludzie wierzyli, że zanieczyszczenia powodowały ich choroby. Ale po teorii chorób zarodkowej, która sugeruje, że przyczyną wielu chorób są mikroorganizmy znane również jako stawonogi, wiadomo, że wirusy powodują choroby, a nie zanieczyszczenie. Mikroorganizmy żyjące na niektórych gatunkach mogą być śmiertelne dla innych gatunków. Naukowcy uważają, że wraz ze wzrostem średniej temperatury na świecie rozprzestrzeniają się choroby przenoszone przez wektory, ponieważ zwierzęta i większość ludzi przenosi się do chłodniejszych obszarów. Istnieje prawie 10 000 wirusów u zwierząt, które po niespotykanych temperaturach na świecie opuszczają swoje siedliska w inne miejsca. Co spowoduje rozprzestrzenianie się nowych chorób przenoszonych przez wirusy.

Od czasów przedindustrialnych globalna temperatura wzrosła o 1°C, a jeśli ten poziom przekracza 2°C, utrzymują się zarówno gorące, jak i mokre zjawiska pogodowe.


W 2010 roku Rosja miała najgorszy rekord świata, temperatury były o 9 stopni Fahrenheita wyższe niż średnia w XX wieku.


W 2019 r. temperatura w Wielkiej Brytanii wynosiła 38,7 °C. Również niedawno brytyjskie biuro meteorologiczne ostrzegło obywateli przed ekstremalnymi upałami, ponieważ oczekuje się, że temperatura przekroczy 40°C, najgorętszy dzień w historii.


Najwyższa oficjalnie zarejestrowana temperatura to 56,7 w Dolinie Śmierci w Kalifornii 1913.


Zgodnie z rejestrem temperatury NASA, Ziemia w 2021 r. była o około 1,1°C cieplejsza niż średnia z końca XIX wieku. https://www.nasa.gov/press-release/2021-tied-for-6th-warmest-year-in-continued-trend-nasa-analysis-shows

Wyniki badania pokazują, że 37% zgonów związanych ze zdrowiem w ciepłych porach roku w 43 krajach w latach 1991-2018 można przypisać antropogenicznym zmianom klimatu i że zwiększona śmiertelność jest widoczna na każdym kontynencie.

https://www.nature.com/articles/s41558-021-01058-x


Również według WHO wiadomo, że wirus Covid 19 może rozprzestrzeniać się w gorącym i wilgotnym klimacie.

W rezultacie, ponieważ zmiana klimatu niszczy przyrodę, siedliska ulegają degradacji i wyróżniają się jako potencjalne obszary nosicielstwa wirusów. Ziemia i żyjące na niej stworzenia są ze sobą jeszcze bardziej splecione, niż się spodziewano. Z tego powodu potencjalne zdarzenie naturalne lub wzrost temperatury wpływają nie tylko na koniec świata jako temperatura. Jednocześnie powoduje choroby i naraża na niebezpieczeństwo żyjący gatunek.

bottom of page