top of page

OZE Wzrost dzięki programom rządowym

Świat pilnie potrzebuje w najbliższej przyszłości przekształcenia ogromnej większości swoich źródeł energii w źródła nieemitujące dwutlenku węgla. Odnawialne źródła energii są najdoskonalszym tego źródłem, ponieważ podczas swojej pracy nie wytwarzają dwutlenku węgla. Dlatego dobrze jest widzieć, że niektóre rządy zachęcają do korzystania z odnawialnych źródeł energii, zapewniając swoim mieszkańcom zachęty finansowe i ulgi. Bardzo niedawnym przykładem tego rodzaju zachęty są nowe środki podatkowe od OZE wprowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii. Wiązało się to ze zlikwidowaniem 5-procentowego podatku od wartości dodanej (VAT) obecnie stosowanego wobec właścicieli domów, którzy chcą zainstalować w swoich domach panele słoneczne, izolację lub pompy ciepła.Ulepszenia od rządu brytyjskiego


To świetny krok ze strony rządu Wielkiej Brytanii, ponieważ zachęca do wzrostu w sektorze energii odnawialnej i zmniejsza koszty energii. Jest to obecnie kontrowersyjny temat w tym kraju ze względu na szybko rosnące ceny w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i wynikające z niej załamanie na rynku ropy. Niestety ten środek nie jest stały. Środek będzie obowiązywał przez pięć lat, od kwietnia 2022 r. do kwietnia 2027 r. Więc jeśli jesteś mieszkańcem Wielkiej Brytanii, być może nadszedł czas, aby zainwestować w zwiększenie wydajności energetycznej domu, zanim skończy się ta ulga podatkowa!


Jest to najnowsze wsparcie finansowe rządu brytyjskiego na rzecz zrównoważonych praktyk energetycznych i efektywności energetycznej. W zeszłym roku brytyjski premier: Boris Johnson ogłosił, że brytyjscy właściciele domów będą kwalifikować się do dotacji w wysokości 5000 funtów, jeśli zainstalują w swoim domu pompę ciepła. Instalacja pompy ciepła to dobry sposób na zwiększenie efektywności energetycznej domu w zakresie ogrzewania i chłodzenia w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem centralnym w Wielkiej Brytanii. Niestety, ogólna cena pomp ciepła wynosi około 15 000 do 20 000 funtów: dość wysoki koszt jak na widoczne oszczędności.


Przykładowa pompa ciepła do budynków mieszkalnych, miej oko na te, prawdopodobnie będzie ich kilka w najbliższej przyszłości!


Koszty instalacji


Badania naukowe wykazały, że montaż paneli słonecznych na dachu domu jest znacznie tańszą alternatywą dla instalacji pompy ciepła. Oczywiście idealnie byłoby zainstalować oba rozwiązania, ale oceniając koszt instalacji z zaoszczędzoną/wygenerowaną energią, panele słoneczne mają znacznie krótszy czas zwrotu. Szacuje się również, że panele słoneczne dodają nawet 14 procent wartości domu w porównaniu z domem bez paneli słonecznych. Niestety, ponieważ domowe turbiny wiatrowe są stosunkowo nową technologią, nie ma takich badań oceniających domowe turbiny wiatrowe.


Podejścia rządów do zachęcania do korzystania z energii odnawialnej


USA


Jako inny przykład przepisów, które zachęcają do przyjmowania energii odnawialnej, przyjrzymy się Stanom Zjednoczonym Ameryki. Ustawodawstwo na poziomie państwowym nakazuje, aby pewien procent produkcji energii elektrycznej przedsiębiorstw energetycznych był wytwarzany ze źródeł odnawialnych. Różni się to w zależności od stanu, przy czym niektóre przestrzegają rządowych „standardowych” procentów, a inne ustalają własne, bardziej ambitne docelowe wartości procentowe. Tego rodzaju polityka to świetny sposób na zmuszenie firm do inwestowania w rozwój technologii odnawialnych, zastrzyk bardzo potrzebnego kapitału w tę technologię i rozwój dla wszystkich.


Wybrane stany i czy ich cele są wyższe niż podany standardowy procent energii odnawialnej


Niemcy


Historycznie rzecz biorąc, Niemcy były w dużym stopniu uzależnione od energii wytwarzanej węglem, przez wiele lat polegając na źródle energii elektrycznej do zasilania narodu. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie dla środowiska niemieckiego. Pod rządami koalicji rządów centrolewicy i Partii Zielonych w 2000 roku uchwalono nową ustawę o nazwie „Ustawa o odnawialnych źródłach energii”. Ustawa ta od tego czasu pomogła ukształtować sektor energetyczny w Niemczech i zachęciła do rozwoju sektora energii odnawialnej. Polityka w mniejszym stopniu koncentruje się na lokalnym wytwarzaniu energii, a bardziej na dostawcach energii.


Rachunek obejmuje taryfę „feed-in” dla dostawców energii, którzy wykorzystują odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej. Taryfa zapewnia, że ​​cena, po której energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Kolejny rząd poszedł dalej, zobowiązując się do „Energiewende”, transformacji energetycznej, mając nadzieję na osiągnięcie 35% wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r. i 80% do 2050 r. Jest to wspaniały cel, wspaniale jest widzieć kraj tak oddany czystemu dostawy energii! Nie tylko jest dobry z punktu widzenia czystej energii, ale stworzył wiele miejsc pracy w Niemczech i na terenie całego kraju. Dlaczego by nie dołączyć do Niemiec w ich zastrzyku energii odnawialnej, przyglądając się niektórym turbinom TESUP, jeśli oczywiście jesteś zainteresowany!Chiny

Wreszcie, chińska polityka dotycząca wytwarzania energii odnawialnej jest dość interesująca i warta uwagi! Chińskie miasta historycznie borykały się z wieloma problemami dotyczącymi stopnia zanieczyszczenia powietrza i niskiej ogólnej jakości powietrza. Ten problem jest tak duży, że był i powoduje powszechną chorobę płuc i czasami objawia się gęstymi mgłami nad miastami. Przypisuje się to przemysłowi ciężkiemu widocznemu w chińskich miastach, a także silnemu uzależnieniu od węgla jako źródła energii. Węgiel jest jednym z najbardziej nieczystych źródeł energii i jego tak intensywne wykorzystywanie w bliskim sąsiedztwie miast nie jest dobrym pomysłem.


Najwyraźniej chiński rząd chciał zaradzić tej sytuacji, ponieważ z roku na rok zwiększał swoją budowę energii odnawialnej. Do tego stopnia, że ​​kraj ten znajduje się teraz na szczycie tabeli liderów pod względem największej mocy energii odnawialnej na świecie! Duża część tego wynika z ciągłych inwestycji tego kraju w tańsze panele słoneczne, które pomogły obniżyć ceny na całym świecie. Niestety, chińska energia odnawialna może mieć wadę. Rozwój ogromnych zapór do wytwarzania energii wodnej zablokował rzeki i pozbawia kraje położone poniżej Chin słodkiej wody, powodując problemy z zaopatrzeniem w żywność i obszarami ekologicznymi.Zapora Trzech Przełomów w Chinach.


Jak widać, na całym świecie istnieje wiele różnych polityk zachęcających do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Większość dotychczasowych strategii odniosła sukces we wspieraniu odchodzenia od paliw kopalnych w kierunku czystszego środowiska!


Aby uzyskać ciekawszą lekturę, zajrzyj do tego artykułu badawczego!