top of page

Zwrot z inwestycji w turbinę wiatrową

Turbiny wiatrowe to nie tylko świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego, ale także obniżenie rachunków za energię! Przyjrzymy się, ile pieniędzy Twoja turbina wiatrowa może zaoszczędzić na rachunkach za energię, a nawet ile dodatkowych pieniędzy możesz się spodziewać dzięki swojej turbinie wiatrowej.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy związanych z pieniędzmi, trudno jest mieć przykład, który można by zastosować we wszystkich sytuacjach i środowiskach. Przedstawimy przeciętny przykład, ale pamiętaj, aby uwzględnić w obliczeniach Twoje szczególne środowisko.

W tym przykładzie przyjrzymy się turbinie wiatrowej TESUP MasterX. Turbina ta wytwarza 1kW mocy w warunkach znamionowych (przy prędkości wiatru 12m/s). Gdy wiatr nie wieje już tak mocno, można spodziewać się mniejszej produkcji energii. Biorąc pod uwagę współczynnik wydajności twojego obszaru (procent czasu, w którym prędkość wiatru jest wystarczająco wysoka, aby zakręcić twoją turbiną), można znaleźć całkowitą energię generowaną przez twoją turbinę wiatrową. Użyjemy współczynnika pojemności 30%, ponieważ jest to typowa wartość w Europie.

1000W x liczba godzin w miesiącu (720 godzin) x 0,3 (30%) = Energia generowana w ciągu miesiąca

Odpowiada to 162 kWh na turbinę MasterX miesięcznie! Przeciętny dom w Wielkiej Brytanii zużywa 250 kWh miesięcznie, więc wystarczy dwie turbiny, aby wyeliminować rachunki za energię.

Wyobraź sobie, że tak właśnie było, masz między sobą dwie turbiny produkujące 324 kWh. Dodatkowe 74 kWh to nadwyżka w stosunku do Twoich potrzeb energetycznych i możesz sprzedać tę energię z powrotem do lokalnej sieci. W Wielkiej Brytanii średnia cena energii elektrycznej wynosi ~0,50 GBP, więc ta energia elektryczna przyniesie Ci 37 GBP miesięcznie.

Pełny zestaw zawierający turbinę MasterX, kontroler ładowania TESUP i falownik sieciowy TESUP (wymagany do sprzedaży energii elektrycznej do sieci) kosztuje 862 euro. Oznacza to, że po 5 latach Twoje turbiny się zwróciły i mogą zacząć generować Ci zysk!

Spróbuj obliczyć własny czas zwrotu dla swojej konfiguracji, korzystając z tego równania:

Koszt sprzętu £/(Nadwyżka energii elektrycznej wytworzonej przez turbiny miesięcznie kWh x cena energii elektrycznej w Twojej okolicy £/kWh x miesiące w roku (12) )


#MasterX #windturbines #domesticpower #renewableenergy #windfarm #alternativeenergy #tesup #electricalpower #cleanenergy #installation #propertydevelopment