top of page

Solar Microgrid stał się linią ratunkową miasta w Puerto Rico

Pewnego dnia właścicielka piekarni w Puerto Rico postanowiła wytworzyć własny prąd i tak zaczyna się historia…


Puerto Rico to terytorium Stanów Zjednoczonych z 3,2 milionami mieszkańców i jednymi z najdroższych i najmniej niezawodnych źródeł energii elektrycznej w całym kraju. W Castañer, gdzie mieszka, trzy lub cztery razy w tygodniu wyłącza się prąd. W 2017 roku huragan Maria pozostawił części wyspy w ciemności na prawie rok. Castañer nie miał prądu przez osiem miesięcy.

Jakby pieniądze, które zapłaciła za prąd, nie wystarczały, to także z powodu ciągłych przestojów i wahań napięcia czuła, że musi zrobić coś dużego, aby rozwiązać ten problem. To wtedy zdecydowała się zaangażować w społeczne projekty mikrosieci, w których mogłaby produkować i sprzedawać energię elektryczną innym. Zamontowała 51 paneli słonecznych na swoim dachu, zasilając zespół akumulatorów przemysłowych i inwerterów w salonie kosmetycznym po drugiej stronie ulicy. Stamtąd prąd płynął do US Post Office, lodziarni, prywatnej rezydencji i ładowarki do pojazdów elektrycznych.

W ramach tego projektu płaci za mieszkanie 771 dolarów, podczas gdy wcześniej płaciła ponad 1000 dolarów miesięcznie za prąd. Mikrosieci nie tylko dodają warstwę redundancji do systemu, ale są skutecznym sposobem na przyciągnięcie większej ilości energii odnawialnej.

Wyobraź sobie, że tak wielu ludzi jest w stanie generować energię odnawialną w miastach takich jak Castañer, nie byłoby wahań napięcia ani przerw w dostawie prądu. Więc ty też możesz być inspirującą historią, czemu nie?