top of page

Sonda NASA rozbija się dziś wieczorem o asteroidę

NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) ma zderzyć się z Dimorphos, który jest małym satelitą asteroid, odkrytym w 2003 roku. Jest to księżyc małej planety synchronicznego układu podwójnego z 65803 Didymos jako główną asteroidą. DART, samojezdny statek kosmiczny samobójczy to pierwsza w historii misja poświęcona badaniu i demonstracji jednej metody odchylania asteroidy poprzez zmianę jej ruchu w przestrzeni poprzez uderzenie kinetyczne. Ta misja DART jest testem zdolności NASA do osiągnięcia kinetycznego uderzenia w asteroidę i obserwowania reakcji asteroidy, jest globalną obroną planetarną.

NASA wystrzeliła statek kosmiczny, aby przetestować technologię 24 listopada 2021 r., która zmieni ich orbity, uderzając w asteroidy, które są zagrożone uderzeniem w Ziemię, mimo że na razie nie są one zagrożone, ale znajdują się blisko Ziemi. W ramach misji DART statek kosmiczny umieszczony na rakiecie SpaceX Falcon 9 został wystrzelony z bazy sił kosmicznych.


Stwierdzono, że asteroida nie ma ulec całkowitemu rozpadowi w wyniku uderzenia, które ma nastąpić 11 milionów kilometrów od Ziemi. Będzie to próba zmiany orbity asteroidy z prędkością uderzenia.

Dlaczego ta misja jest ważna, ponieważ naprawdę trudno jest trafić w bardzo mały obiekt w kosmosie, a teraz ma to zostać osiągnięte. A jeśli się to uda, to znaczy DART i Dimorphos połączą się zgodnie z planem, orbita małej asteroidy zbliży się do większego Didymosa. Dimorphos jest solidny, a DART rzeźbi tylko mały krater, a następnie dwa obiekty zderzają się i sklejają. Ponieważ DART porusza się w przeciwnym kierunku niż Dimorphos, zmniejszy część momentu pędu asteroidy, powodując zbliżanie się i przyspieszanie w kierunku Didymos. To jedna z dwóch opcji. Inną opcją jest to, że orbita Dimorphos zejdzie jeszcze bliżej Didymosa, jeśli Dimorphos będzie bardziej przypominał kupę gruzu utrzymywaną razem przez grawitację, wtedy uderzenie stworzy głęboki krater i wyśle w kosmos deszcz gruzu.

Czy myślisz, że DART odniesie sukces w tej misji i czy uderzy w asteroidę, czy nie?

Tak czy inaczej, będziemy świadkami czasu historycznego! Wszechświat i nauka są pełne niesamowitych chwil!


Obejrzyjmy zderzenie w transmisji na żywo NASA o 19:14. Dzisiaj czas wschodni. https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg


Ponadto Kosmiczny Teleskop Hubble'a, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i LICIACube będą rejestrować obrazy kolizji.