top of page

Spostrzeżenia na temat zrównoważonego rozwoju od znanej brytyjskiej autorki i ekologki Julia Hailes

Dziś mamy bardzo ważnego gościa w naszym blogowym kąciku - Julia Hailes. Jest znaną brytyjską pisarką i działaczką na rzecz ochrony środowiska. Jest autorką lub współautorką 9 książek, w tym słynnego „Green Consumer Guide”, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Wygłasza przemówienia na wielu różnych wydarzeniach i kampaniach mających na celu podniesienie świadomości na temat kwestii środowiskowych. Przeprowadziliśmy z nią bardzo miły wywiad o tym, jak zaczynała swoją karierę, o swoich działaniach i projektach związanych z czystą energią, jak trafiła na TESUP i jak możemy z nią współpracować. Zaczynajmy!Cześć Julia, bardzo się cieszymy, że możemy przeprowadzić z Tobą ten wywiad. Dziękujemy za dołączenie do nas. Zacznijmy od naszego pierwszego pytania: jesteśmy ciekawi, jak zacząłeś swoją karierę w dziedzinie ochrony środowiska. Co sprawiło, że posunęliście się w tym kierunku i jak zaczęła się Wasza przygoda?


Był taki przełomowy moment, który sprawił, że pomyślałem, że naprawdę muszę coś zrobić. Na początku lat 80. pojechałem do Ameryki Południowej i znalazłem się na zachodzie Brazylii, w Mato Grosso. To cudowna część świata z lasami i terenami podmokłymi oraz dziką przyrodą.


Ale kiedy stałem i patrzyłem na rozciągające się w oddali lasy deszczowe, usłyszałem dźwięk pił łańcuchowych i zdałem sobie sprawę, że hiszpańska rodzina, u której mieszkam, wycina las. To było dla mnie katalizatorem, aby zostać ekologiem - aw szczególności skłoniło mnie do misji ratowania lasów deszczowych.

To było na początku lat 80. – teraz mamy 2023 rok i nadal to robimy. Nawet podczas niedawnej podróży do Indonezji widziałem ludzi palących roślinność i łamie mi to serce. Zniszczenia są ogromne i mają ogromny wpływ na zmianę klimatu i różnorodność biologiczną.


To naprawdę przerażające i tak ważne jest, aby mieć jak najwięcej zapalonych ekologów, takich jak Ty, aby odwrócić bieg wydarzeń. W dzisiejszym świecie istnieje wiele znanych terminów, takich jak zrównoważone życie i bycie przyjaznym dla środowiska. Czy możesz własnymi słowami wyjaśnić, co oznacza zrównoważony styl życia i jak ludzie powinni działać, aby prowadzić zrównoważony styl życia?


Dziś zrównoważony rozwój stał się bardzo powszechnym słowem, ale kiedy zaczynałem jako ekolog w 1986 roku, nie było to powszechnie rozumiane. Mówiąc prościej, chodzi o możliwość życia bez zużywania większej ilości zasobów, niż planeta jest w stanie wyprodukować i nadal produkować w nieskończoność. Niestety od dawna tego nie robimy.


Musimy odłożyć rzeczy. Dziś nie tyle chodzi o zrównoważony rozwój, ile o regenerację – o to, jak możemy nie tylko przestać niszczyć to, co mamy, ale przede wszystkim przywrócić to, co straciliśmy.

Kiedy ludzie są pytani o to, jakie działania środowiskowe podejmują, często wspominają o recyklingu. Ale jeśli mamy zająć się problemami związanymi z naszym marnotrawnym społeczeństwem, musimy zmniejszyć ilość wytwarzanych przez nas odpadów, używać produktów pochodzących z recyklingu, zastępować produkty usługami i wiele więcej. Jest to często opisywane jako „gospodarka o obiegu zamkniętym” kopiująca naturę, w której nie ma odpadów.


Całkowicie się z Tobą zgadzam, nie powinniśmy skupiać się tylko na zrównoważonym rozwoju, ale również na regeneracji. Czy możesz nam powiedzieć o działaniach, które podejmujesz w domu?


Chciałbym wspomnieć o kilku rzeczach, których możesz nie znać, zamiast o oczywistych rzeczach, które robi wiele innych osób.


Ale zanim to nastąpi, jedną ważną rzeczą do zrozumienia jest znaczenie tego, co robimy, wysyłając wiadomość rządowi i przedsiębiorstwom o naszych priorytetach – io tym, co chcemy zmienić. To była bardzo kluczowa część naszego oryginalnego Przewodnika dla zielonych konsumentów – zmobilizowanie opinii publicznej i zachęcenie ich do wywierania nacisku na firmy, aby zmieniły to, co robią. Pod tym względem był niesamowicie udany.


W 1987 roku, kiedy po raz pierwszy zadzwoniłem do supermarketów, aby zapytać o ich politykę ekologiczną, nie wiedzieli, o czym mówię. Zaledwie rok później, po opublikowaniu „Przewodnika ekologicznego konsumenta”, zadzwoniłem do nich ponownie, aby zapytać, co robią – i wszyscy zatrudnili kogoś, kto przejmie przewodnictwo w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Wow. To był wyraźny znak, że wiedzieli, że „ekolodzy” to ich klienci i że ich słuchają.

OK, oto kilka rzeczy, które robię. Na początek stałem się bardzo aktywnym turystą. Nie mam całkowicie relaksującego czasu na wakacjach, ponieważ rzucam wyzwanie hotelom, co dzieje się z ich ściekami i co robią w zakresie ochrony lub gdzie wyrzucają śmieci.


Używam żarówek LED, poddaję recyklingowi wszystko, co mogę poddać recyklingowi, i staram się wykorzystywać produkty z recyklingu w jak największym stopniu. Rozdaję wiele rzeczy na Facebook Marketplace lub do lokalnych sklepów charytatywnych, za każdym razem, gdy coś wyrzucam, zawsze myślę o tym, jak ktoś inny może to wykorzystać. Mamy samochód elektryczny i korzystamy z rowerów elektrycznych. Dajemy naszym zwierzętom karmę wykonaną z owadów, która ma znacznie niższy ślad węglowy niż karmy na bazie mięsa.


Jest więc kilka rzeczy, które robimy jako rodzina, ale ostatnią rzeczą, o której chciałbym porozmawiać, są inwestycje i datki na cele charytatywne. Mój najmłodszy syn przejął zarządzanie moją emeryturą, koncentrując się na tak zwanym inwestowaniu ESG (środowiskowe, społeczne, zarządcze). Jeśli chodzi o działalność charytatywną, zapisałem się do projektu Global Returns, który jest doskonałą inicjatywą zachęcającą ludzi do przekazywania bardzo niewielkiego procentu wszystkich inwestycji na rzecz „najlepszych w swojej klasie” organizacji zajmujących się klimatem. Jedną z organizacji, którą szczególnie lubię wspierać, jest Client Earth, która wspiera prawników egzekwujących przepisy dotyczące ochrony środowiska i pomagających rządom w opracowywaniu skutecznych polityk środowiskowych.


Zapisałem się również do organizacji o nazwie „Give as you live”. Oznacza to, że większość zakupów, które robię online, mogę przekazać na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Jest to jedna z tych rzeczy, które po skonfigurowaniu nie wymagają dalszych działań, ale zwiększają to, co możesz wnieść. Myślę, że powinienem napisać bloga o różnych sposobach inwestowania lub przekazywania darowizn na rzecz planety. 🙂Jesteś niesamowitą pionierką w dziedzinie ochrony środowiska, Julia. Jest mnóstwo rzeczy, których wszyscy powinniśmy się od Ciebie nauczyć. Opowiedziałeś nam o swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. A co z systemem energii odnawialnej w domu? Jaki jest jego obecny status i jak chciałbyś go dalej rozwijać?


Mieliśmy dziewięć lat prac budowlanych w naszym domu w Dorset, które obejmowały całkowitą renowację niektórych starych budynków gospodarczych i stworzenie kompleksu. W ramach tego zainstalowaliśmy 3 partie paneli słonecznych, powietrzną pompę ciepła i dwa różne rodzaje termostatów.


Prawdziwym wyzwaniem związanym z technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii jest to, że stale się poprawiają i dość trudno jest wiedzieć, kiedy wykonać skok i je zainstalować, ponieważ w przyszłym roku prawdopodobnie pojawią się nowe, które zapewnią większą moc przy niższych kosztach. Ale podjęliśmy ryzyko i zainstalowaliśmy panele słoneczne o mocy 10 kW oraz powietrzną pompę ciepła do ogrzewania naszego nowego dużego budynku za pomocą ogrzewania podłogowego. Powietrzna pompa ciepła odniosła mieszany sukces, ponieważ nie została prawidłowo skonfigurowana i wciąż próbujemy ją naprawić.


Kluczową częścią wyzwania związanego z tymi rzeczami jest zbudowanie systemu, który jest naprawdę zintegrowany. Mimo, że mam dość dużą wiedzę na ten temat, wciąż napotykam wiele technicznych wyzwań. Różne firmy polecają swoje produkty, ale nie jest łatwo połączyć wszystkie różne komponenty i sprawić, by działały bezproblemowo. Nawet jeśli masz zainstalowaną technologię, musisz podejmować decyzje dotyczące dostawcy energii, taryfy, w której chcesz być, jak oszczędzać energię i co możesz zrobić, aby uniknąć korzystania z energii elektrycznej w godzinach szczytu.


W naszej poprzedniej rozmowie wspomniałeś, że planujesz dalszą rozbudowę swojego systemu energetycznego i dodanie większej liczby paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Czy możesz nam powiedzieć coś więcej o swoim planie ekspansji?


Planujemy zainstalować więcej paneli słonecznych i turbinę wiatrową TESUP. Zawsze myślałem, jaki to wspaniały pomysł mieć małą turbinę wiatrową wirującą na dachu. Ale poprzednie opcje, które rozważałem, nie były opłacalne i nie generowałyby wystarczającej mocy. Jednak wydaje mi się, że turbiny wiatrowe TESUP są inne, więc chciałbym spróbować jednej z nich i zobaczyć, jak to działa.

W tym samym czasie planujemy również dodać więcej paneli słonecznych na naszym dachu, a także coś, co nazywa się „rozdzielaczem”, aby móc wykorzystać część energii odnawialnej do podgrzewania wody za pomocą elektryczności, co oznacza, że będziemy wtedy zużywając mniej oleju (mamy kocioł olejowy).