top of page

Szybkie płytki PCB i rezystor ceramiczny do kontrolera ładowania

Bardzo ważnym aspektem każdego domowego systemu energii odnawialnej jest kontroler ładowania. Kontrolery ładowania są podłączone do systemu turbiny wiatrowej między źródłem wytwarzania energii (takim jak turbina wiatrowa lub panel słoneczny) a systemem magazynowania energii elektrycznej, zwykle baterią chemiczną, taką jak akumulatory litowo-jonowe. Kontroler ładowania monitoruje i kontroluje poziomy napięcia energii elektrycznej przepływającej do akumulatora, aby zapewnić, że akumulator nie jest przeciążony. W przypadku wygenerowania nadmiaru energii elektrycznej ładunek jest rozpraszany przez element zrzutowy, taki jak element grzejny lub rezystor elektryczny. Podsumowując, to urządzenie zapewnia efektywne, wydajne i bezpieczne zarządzanie wytworzoną energią oraz zapobiega uszkodzeniom systemów magazynowania baterii przez turbiny wiatrowe.


Rodzaje kontrolerów ładowania


Istnieje kilka różnych typów kontrolerów ładowania powszechnie stosowanych w warunkach domowych, z których każdy ma swoje zalety i wady:


Kontroler bocznikowy: Jest to najbardziej podstawowy typ kontrolera. Kontroler jest włączany, gdy można naładować akumulatory i wyłączany, gdy akumulatory są pełne. Prostota tego urządzenia sprawia, że ​​jest to najtańsza opcja, ale kosztem bardzo nieefektywnego systemu.

Regulator szeregowy: Te urządzenia są podobne w koncepcji do sterowników bocznikowych. Regulatory serii regulatorów kierują moc różnymi ścieżkami, aby osiągnąć różne wyniki elektryczne w zależności od stanu akumulatorów. Jest to najczęściej stosowane w dużych panelach słonecznych, ponieważ jest to tania metoda kontrolowania napięcia akumulatora z lepszą wydajnością niż kontrolery bocznikowe.


Modulacja szerokości impulsu: Kontrolery ładowania z modulacją szerokości impulsu stale monitorują poziomy mocy akumulatorów w systemie i umożliwiają wymagane ładowanie, z różnymi trybami w zależności od stopnia naładowania akumulatorów. Systemy te są na ogół dość wydajne i stosunkowo tanie, dlatego są popularną opcją dla właścicieli domów, którzy instalują na swojej posesji niewielki panel słoneczny.


Śledzenie punktu maksymalnej mocy: Ten typ kontrolera ładowania zarządza napięciem i prądem przepływu elektrycznego, aby zapewnić zoptymalizowane wytwarzanie i magazynowanie energii. Optymalizując moc, ten kontroler ładowania może potencjalnie znacznie zwiększyć wydajność paneli słonecznych. Podobnie jak w przypadku innych powyższych typów, ten rodzaj kontrolera ładowania najlepiej nadaje się do paneli słonecznych ze względu na płynną produkcję prądu stałego napięciowego.


Obciążenie przekierowania: Ten typ kontrolera ładowania kieruje nadmiar energii do elementu rozpraszającego energię elektryczną, takiego jak rezystor, aby zapobiec przeładowaniu energii i uszkodzeniu akumulatorów. Ten typ regulatora ładowania jest popularny w regulatorach ładowania turbin wiatrowych ze względu na nadrzędny charakter napięcia generowanego przez turbiny wiatrowe w wyniku niestabilnych prędkości wiatru. Z tego powodu TESUP decyduje się na użycie systemu Diversion Load do produkcji swoich kontrolerów ładowania.


Kontrolery ładowania słonecznego i wiatrowego


Niektóre typy kontrolerów ładowania lepiej nadają się do generatorów energii słonecznej lub wiatrowej. Panele słoneczne generują płynne napięcie prądu stałego, które może być efektywnie zarządzane przez kontroler ładowania skalibrowany do działania w niewielkim zakresie, ponieważ wytwarzanie energii z paneli słonecznych jest przewidywalne. Turbiny wiatrowe wirują, gdy popycha je wiatr, dzięki czemu mogą generować energię w szerokim zakresie napięć w zależności od warunków pogodowych. Dlatego sterowniki ładowania turbin wiatrowych muszą być w stanie działać w szerokim zakresie napięć, aby uwzględnić napięcia szczytowe wynikające z silnych podmuchów wiatru.

Sterowniki ładowania turbiny wiatrowej wymagają również systemu hamowania bezpieczeństwa, aby zatrzymać turbinę wiatrową przed zbyt szybkim obrotem i uszkodzeniem samej siebie i otoczenia. Osiąga się to w turbinach TESUP poprzez system Diversion Load i dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do turbiny. Najbardziej wydajną opcją wyboru kontrolera ładowania dla domowego systemu wytwarzania energii z wieloma źródłami odnawialnymi, takimi jak wiatr i słońce, jest generalnie stosowanie indywidualnych kontrolerów ładowania dla każdego generatora energii odnawialnej. Pojedynczy kontroler ładowania nie jest wydajny w obsłudze obu wejść, ponieważ różne generatory wytwarzają moc w różnych zakresach napięcia.


Aktualizacje dotyczące kontrolera ładowania TESUP


Najwyższym priorytetem TESUP jest opracowanie bezpiecznych i skutecznych kontrolerów ładowania, zobowiązując się do ciągłych innowacji i rozwoju produktów TESUP. Dążąc do tego rodzaju innowacji, inżynier TESUP zauważył potencjalną poprawę istniejących kontrolerów ładowania. Wspomnianym wcześniej elementem elektrycznym odpowiedzialnym za obciążenie „zrzutowe” może być:

ulepszony! Istniejący element opierał się na rezystorze z drutu, aby rozproszyć energię elektryczną: zwoju drutu, przez który przepływa prąd elektryczny, podgrzewając drut i rozpraszając energię elektryczną.


Niestety, gdy drut znacznie się nagrzewał w wyniku ciągłego zrzucania energii elektrycznej, mógł on stracić swoją integralność strukturalną i zacząć zwisać i odkształcać się. Ponieważ przewód był pod napięciem, jakikolwiek kontakt z innymi metalowymi elementami może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Zwisanie może spowodować, że przewody zetkną się z innymi rezystorami „zrzutowymi” lub potencjalnie z kontrolerem ładowania, powodując przepływ prądu do niewłaściwych obszarów i stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jest to zrozumiałe problem, który można rozwiązać, aby kontrolery ładowania TESUP były jeszcze lepsze i bardziej efektywne!


Aby ulepszyć system kontrolera ładowania, zamiast rezystora drutowego zastosowano rezystor z rdzeniem ceramicznym. Materiały ceramiczne mają tę zaletę, że mają bardzo dobrą wytrzymałość w gorących warunkach. Oznacza to, że w warunkach wysokiej temperatury materiał nie odkształci się ani nie przesunie. Wykonanie rdzenia z materiału ceramicznego z przewodem rezystora owiniętym wokół rdzenia tworzy rezystor ceramiczny i pozwala na bezpieczniejszą pracę. Po założeniu rdzenia ceramicznego drut nie może już zwisać ani odkształcać się, dzięki czemu drut pozostaje dokładnie tam, gdzie powinien.Ochrona całej instalacji elektrycznej przed przeładowaniem jest jedną z najważniejszych funkcji zapewnianych przez kontroler ładowania. Jest to kolejny obszar, w którym inżynierowie TESUP skupili się na zapewnieniu stosowania systemu najbardziej świadomego bezpieczeństwa. Wysoko rozwinięte płytki drukowane lub „PCB” są używane w kontrolerach ładowania TESUP, aby zapewnić wydajną i bezpieczną pracę. Te płytki PCB zapewniają jasno określone ścieżki elektryczne, co umożliwia prawidłowe przesyłanie energii elektrycznej przez system. Z każdą iteracją kontrolera ładowania TESUP integrowana jest najnowsza technologia w systemach PCB, zapewniając bezpieczne i wydajne urządzenie.


Spójrz na stale rozwijającą się linię produkcyjną kontrolera ładowania TESUP, aby zobaczyć niektóre z wewnętrznych funkcji kontrolera ładowania TESUP i zobaczyć niektóre płytki PCB, które mogą trafić do kontrolera ładowania!


Możesz naprawdę zobaczyć zaangażowanie TESUP w innowacje i doskonalenie poprzez ich działania, a nie tylko słowa. TESUP stara się codziennie ulepszać swoje produkty, aby uczynić świat bezpieczniejszym i bardziej wydajnym.