top of page

Teleskop Jamesa Webba i technologia podczerwieni w energii odnawialnej.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) został niedawno wystrzelony w kulminację wielu lat rozwoju i przeprojektowywania, począwszy od 1996 roku. Teleskop ten jest następcą bardzo wpływowego Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który jest w użyciu od czasu jego wystrzelenia w 1990 roku.


Nowy JWST ma o wiele więcej możliwości niż Teleskop Hubble'a, opierając się głównie na zaawansowanej technologii wykrywania w podczerwieni do zbierania danych z odległych zakątków wszechświata!


Chociaż teleskop kosmiczny ma niewielki wpływ na technologię energii odnawialnej na Ziemi, podobne czujniki stosowane w satelitach krążących wokół Ziemi mogą być bardzo pomocne w przewidywaniu wzorców pogodowych i prędkości wiatru, co jest wielką pomocą dla sektorów wytwarzania energii odnawialnej.


Zwykle meteorolodzy (profesjonaliści, którzy przewidują pogodę) będą mieli dostęp do widocznych obrazów Ziemi wraz z zachmurzeniem w ciągu dnia, które można wykorzystać do przewidywania wzorców pogodowych.


Jednak w nocy Ziemia i jej wzorce pogodowe nie są już widoczne, pozostawiając Meteorologów w ciemności (dosłownie!). W tym miejscu pojawiają się satelity na podczerwień (IR)! Są świetne w wykrywaniu rzeczy w ciemności, ponieważ opierają się na emisji termicznej obiektów.


Oznacza to również, że obrazy w podczerwieni mogą rozróżniać gorące i zimne regiony oraz chmury, co jest bardzo przydatnym atrybutem do przewidywania pogody!


Dokładniejsze prognozy pogody świetnie nadają się do przewidywania wydajności turbin wiatrowych, a tym samym przewidywanej mocy, jaką mogą one generować. Bardzo przydatne, aby pomóc krajom odpowiednio zrównoważyć ich źródła zasilania!bottom of page