top of page

Rodzaje turbin w TESUP

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między typami turbin wiatrowych? Dlaczego TESUP oferuje szereg turbin wiatrowych o różnych kształtach i jakie są zalety każdego typu? Mam nadzieję, że ten wpis na blogu pomoże rzucić nieco światła na problem!


Turbiny wiatrowe są generalnie podzielone na dwa typy w zależności od ich orientacji. Pierwszy typ to turbina wiatrowa o osi poziomej (lub HAWT), co oznacza, że turbina wiatrowa obraca się wokół osi poziomej. Przykładem HAWT (m.in.) jest nowa turbina Magnum 5 TESUP.


Drugi typ turbiny to turbina wiatrowa o osi pionowej. Nic dziwnego, że jest to turbina wiatrowa, która obraca się wokół osi pionowej. Bardzo popularna turbina Atlas2.0 firmy TESUP jest doskonałym przykładem tego typu turbiny.


W każdej z tych orientacji istnieje kilka projektów, które obejmują różne kształty łopatek, aby na różne sposoby wychwytywać energię wiatru.


HAWTy wykorzystują głównie konstrukcję opartą na dźwigu. Łopatki turbiny mają kształt przypominający kształtem skrzydło samolotu. Kiedy wieje przez nie wiatr, wytwarzają siłę nośną w kierunku obrotu turbiny wiatrowej, obracając ją i wytwarzając moc. HAWT-y muszą być zwrócone w stronę wiatru, aby generować energię, dlatego HAWT-y TESUP mają ogon, który ustawia turbinę zgodnie z kierunkiem wiatru.


VAWT nie mają tego problemu. Mogą generować energię w dowolnym kierunku wiatru. TESUP VAWT to turbiny typu drag. Oznacza to, że siły tarcia wiatru wiejącego o turbinę napędzają obroty turbiny. Zakrzywione powierzchnie turbin TESUP pomagają lepiej wychwytywać wiatr, zwiększając wydajność. Ponieważ obszar przechwytywania powietrza w VAWT jest duży, mają one tę zaletę, że mogą obracać się w warunkach niskiej prędkości wiatru.


Mam nadzieję, że daje to mały wgląd w typy turbin wiatrowych!#renewableenergy #windpower #windturbines #renewables #powergeneration #cleanenergy #turbines #windenergy #renewablefuture #cleanfuture #alternativepower #Atlas2.0 #tesup #VAWT #HAWT #Magnum5

bottom of page