top of page

Co znajduje się w turbinie TESUP?

Bez wątpienia widziałeś uroczo wyglądającą turbinę TESUP z zewnątrz. W dzisiejszym poście na blogu zagłębimy się w wnętrze turbiny, aby dać ci wyobrażenie o tym, jak turbiny TESUP wyglądają od wewnątrz!


Zaczniemy od góry (moim zdaniem bardzo dobre miejsce na start), przy łopatach turbiny wiatrowej. Oczywiście można je zobaczyć z zewnątrz, ale stanowią one dobry punkt wyjścia do wyjaśnienia. Łopaty turbiny łapią wiatr, napierając na łopatki. Te ostrza są przymocowane do centralnego wału, więc po naciśnięciu obracają wał.


Możemy zejść szybem w dół do głównej obudowy turbiny. Łożyska wzdłuż wału opierają się nieużytecznym siłom poziomym i zapewniają, że wszystko obraca się swobodnie. Większość łożyska głównego można zobaczyć na zewnątrz Atlasa 2.0.


Do podstawy wału przymocowana jest skrzynia biegów. Kolejny wałek pomocniczy dołącza się za skrzynią biegów. Skrzynia biegów działa jak konwerter pomiędzy dwoma wałami, zmieniając prędkość obrotową w wyniku wiatru wału głównego na prędkość obrotową zgodną z prądnicą na wale wtórnym.


Wreszcie wał wtórny przechodzi przez wirnik umieszczony w generatorze, obracając wirnik i wytwarzając energię. Więcej informacji na temat generatorów można znaleźć w naszym poście na blogu „Komponent turbiny wiatrowej: Generator 3-fazowy”

Następnie prąd wypływa z turbiny do dowolnego użytku!


Jak widać sama turbina wiatrowa nie jest aż tak skomplikowana. Trudną częścią jest sprawienie, aby wszystkie te różne komponenty działały wydajnie razem!

#windturbine #acpower #renewableenergy #energy #renewable #windpower #cleanenergy #Atlas2.0 #electricgenerator #betterfuture #electricalpower #windenergy #wind #cleanenvironment #electricity


bottom of page