top of page

Wiatr staje się głównym źródłem energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania osiągnęła znaczący kamień milowy w swojej podróży w kierunku zrównoważonej produkcji energii. Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii turbiny wiatrowe wyprzedziły gaz jako główne źródło wytwarzania energii elektrycznej. Według badań przeprowadzonych przez Imperial College London, farmy wiatrowe odpowiadały za jedną trzecią krajowej energii elektrycznej w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku.


Co więcej, National Grid potwierdził, że kwiecień był świadkiem rekordowego okresu produkcji energii słonecznej. Te niezwykłe wydarzenia oznaczają duży krok naprzód w zobowiązaniu Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zerowej emisji netto w produkcji energii elektrycznej do 2035 roku.Wzrost znaczenia energii wiatrowej


Wzrost popularności energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest świadectwem zaangażowania tego kraju w odnawialne źródła energii. Przez lata Wielka Brytania poczyniła znaczące inwestycje w energię wiatrową, wykorzystując obfite zasoby wiatru na wybrzeżu kraju i na obszarach wiejskich. Ta strategiczna koncentracja na energii wiatrowej przyniosła owoce, ponieważ najnowsze badania wskazują, że turbiny wiatrowe wyprzedziły obecnie elektrownie gazowe pod względem produkcji energii elektrycznej.


Kamień milowy w dziedzinie energii odnawialnej


Osiągnięcie przez energię wiatrową przewagi nad gazem w produkcji energii elektrycznej niesie ze sobą głębokie implikacje dla krajobrazu energetycznego Wielkiej Brytanii. Po pierwsze, pokazuje, że krajowe inwestycje w infrastrukturę energii odnawialnej, w szczególności w rozwój farm wiatrowych, przyniosły wymierne rezultaty. Stały wzrost energii wiatrowej wskazuje na udane odejście od paliw kopalnych, zmniejszając ślad węglowy związany z wytwarzaniem energii elektrycznej.


Warto zauważyć, że wzrost popularności energii wiatrowej oznacza również zmianę w postrzeganiu i akceptacji odnawialnych źródeł energii przez społeczeństwo. Przyjmując energię wiatrową jako niezawodną i wydajną formę wytwarzania energii elektrycznej, Wielka Brytania dała przykład innym krajom dążącym do dekarbonizacji swoich sektorów energetycznych.


Rekordowa wydajność energii słonecznej


Oprócz kamienia milowego w energetyce wiatrowej, Wielka Brytania doświadczyła niezwykłego postępu w wytwarzaniu energii słonecznej. Potwierdzenie przez National Grid rekordowego kwietniowego okresu dla energii słonecznej podkreśla rosnące znaczenie tego odnawialnego źródła w brytyjskim miksie energetycznym.


Patrząc w kierunku przyszłości zerowej netto


Zaangażowanie Wielkiej Brytanii w redukcję emisji dwutlenku węgla wykracza poza osiągnięcia w zakresie energii wiatrowej i słonecznej. Ambitny cel osiągnięcia zerowej emisji netto w produkcji energii elektrycznej do 2035 r. pokazuje zaangażowanie kraju w walkę ze zmianami klimatu i przejście do zrównoważonej przyszłości. W połączeniu z rekordową produkcją energii słonecznej, te kamienie milowe pokazują zaangażowanie kraju w dywersyfikację koszyka energetycznego i redukcję emisji dwutlenku węgla.


Ponieważ Wielka Brytania kontynuuje swoją drogę w kierunku sektora energii elektrycznej o zerowej emisji netto, jej zaangażowanie w energię odnawialną służy jako inspiracja dla krajów na całym świecie. Wykorzystując moc energii wiatrowej i słonecznej, Wielka Brytania daje przykład odpowiedzialnej produkcji energii i toruje drogę do bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości. Biorąc pod uwagę tę wielką szansę i tempo wzrostu, nadal staramy się przestawić społeczeństwo Wielkiej Brytanii na energię wiatrową i zacząć wytwarzać własną energię. Dzięki najwyższej jakości, wysokiej wydajności i przystępnym cenom, kup swoją turbinę wiatrową TESUP już dziś i dołącz do tego trendu energetycznego.bottom of page