top of page

Wiosna do przodu – cofanie się: czas letni

Odbywające się co dwa lata wydarzenie z czasem letnim, podczas którego wszyscy czujemy, że tracimy lub zyskujemy godzinę snu, w zależności od tego, w którą stronę leci zegar. Niektórzy z nas się tego boją, niektórzy z nas to uwielbiają, a niektórzy z nas nie do końca pamiętają, czy mamy skakać do przodu, czy cofać się. Ale bez względu na to, co myślisz o czasie letnim, często pojawia się pytanie, czy faktycznie oszczędza energię, czy nie.Najpierw cofnijmy się trochę i porozmawiajmy o tym, czym jest czas letni. Na półkuli północnej czas letni rozpoczyna się w drugą niedzielę marca, a kończy w pierwszą niedzielę listopada. Podczas DST zegary są przestawiane o godzinę do przodu, dzięki czemu wieczorem jest więcej światła dziennego, a mniej rano. Ideą DST jest to, że przesuwając godziny dzienne, możemy oszczędzać energię i zmniejszać potrzebę sztucznego oświetlenia.


Ale czy to faktycznie działa? Cóż, odpowiedź jest skomplikowana. Niektóre badania sugerują, że DST rzeczywiście oszczędza energię, szczególnie jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej do oświetlenia. Badanie przeprowadzone w 2008 roku przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych wykazało, że czas letni zmniejszył zużycie energii elektrycznej o około 0,5% dziennie, co może nie wydawać się dużo, ale z czasem może przynieść znaczne oszczędności. Inne badanie przeprowadzone przez California Energy Commission w 2010 roku oszacowało, że DST zaoszczędził stanowi około 2000 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co odpowiada ilości energii elektrycznej zużywanej przez około 200 000 gospodarstw domowych w ciągu roku.


Z drugiej strony istnieją również badania, które sugerują, że DST może w rzeczywistości nie oszczędzać energii lub że oszczędności energii są w najlepszym razie minimalne. Badanie przeprowadzone w 2007 r. przez National Bureau of Economic Research wykazało, że chociaż czas letni zmniejszył zużycie energii elektrycznej do oświetlenia, zwiększył również zużycie energii do ogrzewania i chłodzenia. W badaniu stwierdzono, że wpływ netto czasu letniego na zużycie energii był zasadniczo zerowy. Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara w 2016 roku wykazało, że czas letni może faktycznie zwiększać zużycie energii w niektórych obszarach ze względu na zwiększone korzystanie z klimatyzacji podczas wydłużonych godzin dziennych.


Więc jaki jest werdykt? Czy czas letni oszczędza energię, czy nie? Odpowiedź zależy... Wpływ czasu letniego na zużycie energii może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak położenie geograficzne, klimat i indywidualne zachowania. W niektórych obszarach DST może rzeczywiście prowadzić do znacznych oszczędności energii, podczas gdy w innych wpływ może być nieistotny lub nawet negatywny.


Ale niezależnie od tego, czy DST oszczędza energię, czy nie, nie można zaprzeczyć, że stało się to ukochaną tradycją dla wielu ludzi. Niezależnie od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem, który uwielbia wstawać wraz ze słońcem, czy nocną marką, która uwielbia te długie letnie wieczory, jest coś w odbywającym się dwa razy w roku rytuale przestawiania zegara, który pobudza naszą zbiorową wyobraźnię. Więc szczęśliwego czasu letniego!