top of page

Wywiad z profesorem Ball


Inspirująca i pouczająca dyskusja na temat przyszłości Energii Odnawialnej z Pro-Wicekanclerzem (Badania, Innowacje i Wymiana Wiedzy) Profesorem Uniwersytetu Inżynierii Diagnostycznej w Huddersfield, Andrew D. Ballem.


„Wciąż jest wiele badań nad sposobem generowania mocy, ale myślę, że potrzeba więcej badań, aby skupić się na tym, jak magazynujesz energię i jak ją przekazujesz”

Pomimo niedawnego skupienia się na produkcji, TESUP zawsze stara się nadążać za duchem czasu i wykorzystywać najlepsze osiągnięcia naukowe do dalszego ulepszania swoich produktów. Jedną z metod takiego naukowego podejścia jest nasza współpraca z University of Huddersfield, który opracowuje nową własną technologię opartą na sprzęcie TESUP.

Uczelnia od ponad 4 lat korzysta z maszyn TESUP i teraz obie strony są zainteresowane długofalową współpracą i opracowywaniem najlepszych sposobów ulepszania produktów.

Istnieją 3-4 rzeczy, którymi TESUP może być zainteresowany współpracą.

  1. System monitorowania chmury, który pobiera dane z instalacji turbiny wiatrowej i przesyła je do chmury, wykonując pewne przetwarzanie, interpretację, wizualizację.

  2. Opracowanie własnego, dość wyrafinowanego sterownika turbiny wiatrowej z wbudowanymi 6 warstwami bezpieczeństwa i ochrony systemu, co czyni go bardzo wytrzymałym i niezawodnym

  3. I wreszcie w pełni działający symulator turbiny wiatrowej, czyli pudełko zawierające silnik napędzający turbinę wiatrową. Nie potrzebujesz wiatru, ale możesz symulować działanie turbiny wiatrowej o mocy 5 kW w laboratorium lub w domu testowym, a nawet możesz uzyskać zdalny dostęp do domu.


Omówiona zostanie dalsza współpraca z uczelnią przy zawarciu umowy o specyfikacji co najmniej 12 miesięcy. Najprawdopodobniej będzie działać w systemie monitorowania chmury, ale o tym poinformujemy później.

Oprócz omówienia przyszłej współpracy z uczelnią, Profesor Ball chętnie zgodził się omówić z nami swoje poglądy w zakresie energetyki odnawialnej i porozmawiać o kierunkach pracy instytutu już teraz.

„Tu, na uniwersytecie, mamy ludzi, którzy pracują nad wszystkim, od silników spalinowych, które pracują na paliwie wodorowym wytwarzanym przez panele słoneczne i jak zoptymalizować wykorzystanie paneli słonecznych w połączeniu z turbinami wiatrowymi, po wytwarzanie energii wodnej za pomocą ruchu fal w morzu , dzięki czemu mamy bardzo szeroki zakres badań, które są podejmowane na rynku energii odnawialnej. Szczególnie interesuje mnie praca, którą prowadzimy z mikroturbinami wiatrowymi, więc mówimy o małych maszynach o mocy 5 kW, które w moim rozumieniu są najskuteczniej wykorzystywane w samodzielnych, oddalonych lokalizacjach, które mogą i gdzie mogą uzupełniać moc wyjściowa z paneli fotowoltaicznych.

Nie widzę instalacji odnawialnych będących turbiną wiatrową lub panelem fotowoltaicznym. Myślę, że do stworzenia magazynu akumulatorów o odpowiedniej wielkości potrzebne są dwa razem. Możesz w okolicznościach, w których możesz eksportować do sieci, w przeciwnym razie możesz korzystać z parku słonecznego i wiatrowego.


Profesor Ball podzielił się również z nami swoimi doświadczeniami z użytkowania turbin wiatrowych na Uniwersytecie. Ale jak stwierdził zostały zainstalowane przez profesjonalną firmę montażową.


„Ktoś nie jest łatwo kupić turbinę wiatrową, aby zdobyć baterie, aby znaleźć ładowarkę w Wielkiej Brytanii w tysiącach odległych lokali na północy Wielkiej Brytanii i Szkocji, a oni nie mają niezawodnego zasilania sieciowego z sieci elektroenergetycznej ani nie mają dostępu do specjalistów. Muszą być w stanie otrzymać duże pudełko przez słupek, w którym znajduje się turbina wiatrowa, kontroler ładowania, falownik, w rzeczywistości nie musi to być zbyt dużo. Nie wszyscy jesteśmy specjalistami, ale dajemy sobie wyzwanie. Czy możemy zdjąć gotowe komponenty i sprawić, by działały bez konieczności korzystania z dużej ilości specjalistycznej wiedzy? W niektórych przypadkach odpowiedź brzmi „nie”, w pewien sposób. Prawdopodobnie najważniejszą lekcją dla nas jest to, że jeśli nie podłączysz swojej mikrosieci do głównego źródła zasilania, jeśli trzymasz je oddzielnie, sprawy mogą potoczyć się całkiem prosto. jeśli spróbujesz połączyć wytwarzanie energii na odległej farmie z lokalnym źródłem zasilania, które przechodzi przez kable napowietrzne z firmy wytwarzającej, związanie tych dwóch razem może być problematyczne.


W przypadku odległego gospodarstwa rolnego bez dużej elektryczności stworzenie samodzielnego systemu mikrosieci nie jest trudne.

Wybór akumulatorów ma kluczowe znaczenie, lokalizacja turbin wiatrowych ma kluczowe znaczenie, a sposób, w jaki można określić, że turbina wiatrowa ładuje akumulatory w najbardziej wydajny sposób, ma kluczowe znaczenie, ale o ile przestrzegasz podstawowych zasad w tych trzech obszarach wtedy powinieneś być w stanie zainstalować niezawodny i wydajny system w dość prosty sposób.

„Mamy grupę 3-4 osób, które specjalizują się w rozwoju turbin wiatrowych o osi pionowej nie w skali 5 kW, ale od 25 do 100 kW, a więc dość dużych. Myślę, że mają one zastosowanie, zwłaszcza jeśli pracujesz w środowisku, w którym prawdopodobnie masz budynki z dużymi przeszkodami i gdzie unoszenie się wiatru jest bardzo złożone i nie można go przewidzieć. Jeśli znajdujesz się na wzgórzu w Szkocji, a wiatr wieje zawsze z południowego zachodu, bardziej efektywne są poziome turbiny wiatrowe. Należy być bardzo ostrożnym przy wyborze turbiny wiatrowej, biorąc pod uwagę okoliczności. Wiele osób w Wielkiej Brytanii uważa, że pionowe turbiny wiatrowe są przyjemniejsze dla oka, ładniej wyglądają, a Donald Trump nie pomógł wygłaszając wielu alternatywnych prawd na temat hałasu generowanego przez turbiny wiatrowe. Ludzie w jakiś sposób wierzą, że turbiny pionowe są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

W 2021 roku Wielka Brytania miała jeden dzień, w którym w pełni zaspokoiła swoją energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Zdarzyło się to tylko raz, ale pokazało nam, że jesteśmy bliscy pełnego polegania na odnawialnych źródłach energii. Panele słoneczne działają, gdy jest słońce, a turbiny wiatrowe, gdy jest wiatr. Największym problemem nie jest wytwarzanie energii elektrycznej, tylko magazynowanie energii elektrycznej.

Obecnie prowadzi się tak wiele badań nad nowymi typami akumulatorów, które są w stanie magazynować, a następnie uwalniać energię elektryczną bardzo bezpiecznie, ekonomicznie i z bardzo wysoką wydajnością. Myślę więc, że jest wiele badań do zrobienia na temat sposobu generowania energii, ale myślę, że potrzeba więcej badań, aby skupić się na tym, jak magazynujesz energię i jak ją przesyłasz, ponieważ przesyłanie energii przez sieć elektryczną nie jest szczególnie najbardziej wydajna rzecz do zrobienia.

Dlatego podoba mi się pomysł, aby każde gospodarstwo domowe, każda ulica w Wielkiej Brytanii stała się własną mikrosiecią, więc jeden zestaw akumulatorów dla jednej grupy 30 domów, powiedzmy, niektóre modułowe magazyny z półkami PV na dachu każdego domu z 2 lub 3 turbiny wiatrowe do uzupełnienia, a następnie jedno urządzenie magazynujące, z którego każdy może skorzystać po załadowaniu.


Musisz zaakceptować, że zawsze będzie zapotrzebowanie na jakieś podstawowe źródła zasilania na wypadek awarii, jądrowe lub cokolwiek innego, nie sądzę, że świat musiałby być czymś, co może go kopnąć i zapewnić dostępną energię awaryjną, ale o 95%


W grudniu 2020 r. ponad 40% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii pochodziło z energii wiatrowej. W październiku 2021 r. 47% zbliżamy się do 50.

„W przypadku domów potrzebujemy więcej czasu i wysiłku zainwestowanego w opracowanie rozwiązań mikrosieciowych, w których ulica, dom, szpital, lotnisko stają się własną siecią i mają własne możliwości wytwarzania, a po połączeniu tej mikrosieci z resztą sieci można rób to tylko wtedy, gdy możesz bezpiecznie i wydajnie przechowywać energię w wystarczającej ilości. Technologia akumulatorów jest bardzo zaawansowana dzięki pojazdom elektrycznym, ale nadal jest bardzo droga. Myślę, że to jedna z największych rzeczy spowalniających mikro Micro Power Generation. "Dziękujemy profesorowi Andrew D. Ballowi za dyskusję i będziemy wspólnie pracować nad szybszym przejściem na energię odnawialną, rozwojem technologii i przybliżeniem idei naszej zielonej przyszłości ludziom na całym świecie.