top of page

Zagrażający życiu huragan na Florydzie: Huragan Ian

Nie minęło tak dużo czasu od ostatniego huraganu, który uderzył w Koreę Południową, a teraz Floryda stoi w obliczu gwałtownej katastrofalnej burzy tropikalnej zwanej Ian z prędkością ponad 225 km/h. Jest to jeden z najpotężniejszych sztormów, jakie kiedykolwiek nawiedziły kontynent USA.

huragan kategorii 4


W środę rano u wybrzeży Florydy pojawił się huragan Ian. Ten huragan jest uważany za kategorię 4 w skali. W jednym z poprzednich blogów wspomnieliśmy również o skalach huraganu. The Saffir–Simpson Skala wiatrów huraganowych (SSHWS) klasyfikuje huragany — które na półkuli zachodniej są cyklonami tropikalnymi, które przekraczają intensywność tropikalnych depresji i burz tropikalnych — na pięć kategorii wyróżniających się intensywnością utrzymujących się wiatrów. Najwyższa klasyfikacja w skali, Kategoria 5, składa się z burz z utrzymującymi się wiatrami o prędkości co najmniej 157 mil na godzinę. Możesz sobie wyobrazić, jak ostry jest huragan Ian z kategorią 4. Oczekuje się, że tropikalne wiatry sztormowe rozprzestrzenią się na północno-wschodnią Florydę, ale oczekuje się, że wkrótce osłabnie.


Burza może być śledzona https://weather.com/hurricane/ian-2022Hashtagi w mediach społecznościowych


W mediach społecznościowych jest wiele hashtagów o Hurricane Ian. Ludzie dzielą się swoimi sytuacjami, obserwacjami i przemyśleniami na Twitterze. Wielu transmituje za pośrednictwem swoich smartfonów. Nawet jeśli nie jesteśmy narażeni na huragan, możemy zrozumieć ich uczucia.

Fala sztormowa


Fala sztormowa jest największym zagrożeniem dla życia i mienia ze strony huraganu wzdłuż wybrzeża. Skrajne deszcze spowodowały powodzie w centralnej części Florydy. Zalane są samochody, a nawet wozy strażackie. W niektórych częściach miasta ludzie pozostają bez domu i jedzenia. Walczą z wiatrem. Samoloty zostają przewrócone przez tornado. Sygnalizacja świetlna spadła. Drzewa są powalane przez silne wiatry i gwałtowne deszcze. Urzędnicy na Florydzie wydali nakazy ewakuacji dla zagrożonych obszarów. Wiele osób pozostaje bezdomnych i potrzebuje schronienia na tych terenach. Na mieszkańców została nałożona godzina policyjna, aby uchronić ich przed burzą.


Przerwy w dostawie prądu


Według Power.Outage.us W środę na Florydzie ponad dwa miliony ludzi było bez prądu. Awarie zasilania mogły trwać dni, a nawet tygodnie. Po każdej katastrofie następuje niestety przerwa w dostawie prądu. A w XXI wieku wszystko zależy od władzy. Bez prądu nie ma prawie nic do roboty, ocieplenie, komunikacja, światło, a nawet woda.


Musimy być przygotowani na tego rodzaju klęskę żywiołową. Podobne scenariusze obserwujemy na całym świecie, niezależnie od kraju. Wcześniej w miesiącu była to Korea Południowa, teraz to Floryda i kto wie, kto będzie następny…