top of page

Zapobieganie wibracjom dla twojej turbiny wiatrowej

Istnieje oczywiście wiele kwestii związanych z konfiguracją turbiny wiatrowej w domu lub w firmie. Może to obejmować umiejscowienie turbiny, wysokość montażu turbiny, liczbę przeszkód utrudniających przepływ wiatru i wiele innych! Jedną z najważniejszych kwestii, o których TESUP nie wspominała zbyt wiele w przeszłości, jest znaczenie zmniejszenia wibracji turbiny w celu zmniejszenia potencjalnego uszkodzenia systemu turbiny wiatrowej i utrzymania jej dobrej pracy przez wiele lat. Istnieje wiele powodów, dla których turbina wiatrowa może wibrować, a nawet więcej sposobów na zatrzymanie tych wibracji. Kilka z nich omówimy na dzisiejszym blogu.


A co z turbulencjami?


Dlaczego więc wibracje turbin wiatrowych są poważnym problemem, jak powstają i dlaczego mogą powodować uszkodzenie turbiny? W turbinach występuje kilka głównych źródeł drgań. Szczególnie wyraźnym źródłem drgań dla turbin z łopatkami o osi poziomej (podobnie jak w Magnum 5) jest oddziaływanie wiatru z łopatami turbiny. Gdy wiatr przechodzi nad łopatami, nabiera prędkości bocznej i zaczyna się obracać, tworząc prądy wirowe za łopatą. Zjawisko to jest lepiej znane jako turbulencja.


Wraz z powstawaniem prądów wirowych zaczynają się rozwijać zmiany ciśnienia powietrza wokół łopatek turbiny. Ciśnienie spada w środku prądu wirowego, powodując lekkie pociągnięcie ostrza do tyłu w kierunku środka prądu wirowego. Prąd wirowy rozprasza się, usuwając ciśnienie, które było przed chwilą obecne, umożliwiając ostrzu powrót do pierwotnego położenia. Ponieważ same ostrza są wykonane z mocnych materiałów, ostrze odbija się do tyłu (podobnie do linijki trzymanej nad stołem i dociskanej w dół). To odskoczenie powoduje niewielkie drgania w łopatce, które przemieszczają się w całej turbinie.
Rodzaj turbiny bezłopatkowej, która przekształca te drgania wirowe w użyteczny ruch.(https://www.inceptivemind.com/vortex-bladeless-wind-turbines-generate-electricity-vibration/18413/)Balansowy....


Wibracje te generalnie nie powodują większych uszkodzeń, potencjalnie mogą jedynie poluzować śruby w nasadce turbiny. Aby tego uniknąć, po prostu sprawdzaj dokręcenie śrub w turbinie w regularnych odstępach czasu. Inną ważną przyczyną niektórych bardziej szkodliwych wibracji jest wyważanie turbiny. Turbina wyważona to taka, w której ciężar wirujących elementów turbiny jest równomiernie i symetrycznie rozłożony na elementach nośnych. Jeśli turbina nie jest odpowiednio wyważona, a ciężar wirujących elementów nie jest równomiernie rozłożony, ciężka strona może ocierać się o inne elementy.


Z tego powodu niezrównoważoną turbinę można zwykle wykryć, słysząc okresowe stukanie, gdy turbina się kręci, lub obracając turbinę ręcznie i wyczuwając, czy w którymkolwiek momencie występuje opór podczas wirowania. Brak wyważenia może być spowodowany tym, że łopaty turbiny wiatrowej nie są identyczne, nawet jeśli mają taką samą masę całkowitą, różnica w rozkładzie masy na długości łopaty może powodować problemy z wyważeniem. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jeśli obawiasz się, że twoja turbina jest niewyważona, jest to, że żadna z łopatek nie wykazuje żadnych uszkodzeń, mogą to być duże rysy lub coś przyklejonego do łopatki.
Zabezpiecz śruby

Nierównomierny rozkład masy może być również spowodowany obecnością czegoś takiego jak śnieg osiadły na łopatach turbiny wiatrowej. Oto doskonały przykład od klienta TESUP. Ich turbina jest wyraźnie wytrącona z równowagi, przechylając się na jedną stronę. Ta nierównowaga jest wyraźnie wynikiem tego, że ich turbina jest nierównomiernie pokryta warstwami śniegu, z większą ilością śniegu osadzającego się po jednej stronie. Gdyby ta turbina obracała się z takim poziomem niewyważenia, łożyska i słup nośny turbiny wiatrowej prawdopodobnie uległyby uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli turbina wiatrowa obracała się z dużą prędkością.


Masz dziś szczęście, czytelniku bloga, ponieważ pojawił się profesjonalista TESUP i udzielił kilku fachowych porad na temat niektórych z najczęstszych błędów związanych z wyważaniem i jak łatwo je naprawić! Pierwsza jest przeznaczona dla wszystkich klientów posiadających turbinę TESUP z osią poziomą, w tym między innymi modele turbin wiatrowych Master X lub Magnum 5. Ta wskazówka dotyczy tylnej części turbiny. Jeżeli środek wałka ogonowego turbiny nie jest odpowiednio wyrównany ze środkiem wałka wirnika (tego, który obraca się z zamontowanymi do niego łopatkami) turbina będzie niewyważona. Aby temu zaradzić, upewnij się, że śruby mocujące wał ogonowy są dokręcone, bez nadmiernego ich dokręcania.


Sprężyny montażowe

Kolejna wskazówka od TESUP pro dotyczy wszystkich zasobów turbin wiatrowych TESUP. Wielu klientów korzysta z większych prędkości wiatru na większych wysokościach i umieszcza swoje turbiny na wysokim słupie montażowym (może mieć około 6 m wysokości). Gdy wiatr napiera na turbinę, turbina obraca się, generując użyteczny ruch obrotowy. To również popycha turbinę wiatrową do tyłu z niezbyt przydatnym ruchem do przodu i do tyłu. Gdy turbina jest popychana do tyłu na dużym słupie, duży moment jest generowany na słupie, wyginając go do tyłu jak duża sprężyna i zwalniając go, gdy wiatr wzmaga się i znika. Powoduje to niebezpieczne wibracje i może uszkodzić turbinę wiatrową i słup montażowy.


Aby temu zaradzić, twój słup turbiny wiatrowej powinien być podparty kilkoma odciągami przymocowanymi do ziemi, tak jak ten klient TESUP! Jeśli interesuje Cię zastosowanie drążka montażowego do swojej turbiny, sprawdź ten oficjalny drążek TESUP! TESUP ma nadzieję, że ten blog pomógł Ci rozwiązać niektóre problematyczne wibracje w Twojej turbinie lub przynajmniej poinformował Cię o kilku rzeczach, na które należy uważać!


Ostatnie posty